عزت‌مداری در حج مهمترین دستاورد امام در انقلاب اسلامی بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حج قبل از انقلاب با حج بعد از انقلاب قابل مقایسه نیست، گفت: امام با انقلاب اسلامی توانست این حج را به حجی با عزت و افتخارآفرین تبدیل کند.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت سید عباس صالحی با حضور در نشست مدیران سازمان حج و زیارت در محل این سازمان در تهران با تبریک ایام الله دهه مبارک فجر، حج با عزت را یکی از دستاوردهای امام راحل دانست و گفت: امام خمینی(ره) اتفاقات جدیدی را در حوزه نظم دهی و بخشهای فرهنگی،سیاسی و اجتماعی حج بوجود آورد که استمرار آن در چهاردهه اخیر قابل مقایسه با حج قبل از انقلاب نیست.

وی در این نشست که حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در حوزه حج و زیارت و حمید محمدی رییس سازمان حج و زیارت نیزحضور داشتند، از تلاش دست اندرکاران حج برای برگزاری حجی عزتمندانه در سالهای اخیر قدردانی کرد و افزود: همه عزیزان ما در حج و زیارت و بویژه حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر و همچنین آقای محمدی رییس سازمان برغم وجود نگرانیهای متعدد توانستند مسیر حج پارسال را با درایت و در پرتو عنایات الهی و توجهات حضرت حجت به گونه ای اداره کنند که اینک با امیدواری بیشتری مسیر را ادامه دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه حج فرصت فرهنگی معنوی و ممتاز است تصریح کرد: هیچ فرصتی مناسب تر از فرصت حج برای تبیین دیدگاههایمان به جهانیان وجود ندارد. زائر ما در این فرصت پس از سالها ، خودش را دراختیار موجی قرار می دهد که وجه تشابهی ندارد و به همین خاطر باید در درون او انقلابی صورت گیرد که در حال و آینده او تاثیرگذار ومشاهده شود.

صالحی حج را زمینه ای برای نشان دادن کارامدی جمهوری اسلامی توصیف کرد و افزود: ما با حج و با زیارت عتبات خودمان را به جهانیان عرضه می کنیم و هر کجا که بتوانیم به خوبی این مهم را انجام دهیم، نمره و امتیازات خوبی هم دریافت خواهیم کرد.

وی دیپلماسی عمومی را بالاتر از دیپلماسی معمول جهان عنوان کرد و با اشاره به اینکه حج دیپلماسی فرهنگی و دینی است اظهارداشت: یکی از قالبهای دیپلماسی عمومی، حج است که  ما باید با بهره برداری مناسب از این قالب، فرصتها را افزایش دهیم و از تهدیدها بکاهیم. به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید تلاش کرد تا رضایت حداکثری زائران را به دست آوریم که اگر اینگونه شد، در دیپلماسی عمومی موفق عمل کرده ایم.

سید عباس صالحی فعالیتهای فرهنگی حوزه نمایندگی ولی فقیه را در این زمینه حایز اهمیت دانست و گفت: برای استفاده حداکثری از فرصتهای حج باید راهکارهای مناسب را مهندسی کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه رمز کارآمدی نظام جمهوری اسلامی را وحدت کلمه و همنوایی درونی دانست و افزود: هر زمان که وحدت وجود داشته شاهد اتفاقات خوب بوده ایم و آن هنگام که دعوا داشته ایم اتفاقات بد ظهور کرده و این اصل هم در عموم جامعه و هم  سازمانهای کوچک و بزرگ صادق است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه سازمان حج و زیارت به لحاظ مالی مجموعه قابل اعتمادی است گفت: بااینحال حساسیت بر سازمانهایی که به نوعی با مقدسات در ارتباطند بالاست.

وی ضمن تشکر و قدردانی از رییس سازمان حج و زیارت از او با عنوان شخصیتی با ویژگی هایی چون آشنایی به کار ، دارای حسن تعامل و قوی و مدبر یاد کرد و تاکید کرد این ویژگی ها نویدبخش آن است که دوران پیش روی سازمان حج و زیارت با وجود آقای محمدی و حسن نظر نماینده ولی فقیه به خوبی به پیش خواهد رفت.

سید عباس صالحی در پایان با اشاره به اهمیت حج درنظام جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد این موضوع باید بطور جدی مورد توجه اعضای هیات دولت قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.