جزئیات قراردادهای فاینانس با کره، چین، اتریش و روسیه/ بانک ایران-آمریکای لاتین ایجاد می‌شود

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به برقراری رابطه با 132 رابطه کارگزاری با این بانک، گفت: از نظر توزیع جغرافیایی 71 کارگزاری در اروپا، 47 کارگزاری در آسیا، 13 کارگزاری در آفریقا و سه کارگزاری در آمریکای جنوبی است.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، علی صالح‌آبادی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، اظهار داشت: مانده تسهیلات بانک توسعه صادرات در پایان دی ماه ۹۶ معادل ۲۱ هزار و ۶۹۱ میلیارد تومان بوده که ۱۷ درصد آن معادل ۳ هزار و ۶۸۶ میلیارد تومان تسهیلات ریالی و ۸۳ درصد معادل ۴.۹ میلیارد دلار تسهیلات ارزی بوده است.

وی افزود: از مجموع مانده تسهیلات ۸۱۰۰ میلیارد تومان معادل ۴۰ درصد سرمایه در گردش و بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان معادل ۶۰ درصد در بخش طرح‌ها و پروژه‌ها است.

صالح‌آبادی با اشاره به تسهیلات پرداختی بانک توسعه صادرات، تصریح کرد: ۵۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در ۱۰ ماهه امسال پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۲ درصد رشد داشته است که ۷۵ درصد در بخش سرمایه در گردش و ۲۵ درصد در بخش طرح‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه، سپرده‌های ریالی بانک ۲۹۰۴ میلیارد تومان بوده که ۷۲ درصد رشد داشته است، گفت: مانده سپرده ارزی ۲.۳ میلیارد دلار بوده که ۵۸ درصد رشد داشته است.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات با اشاره به برقراری روابط کارگزاری با ۱۳۲ کشور، گفت: ۳۸ حساب فعال در بانک‌های کشورهای مختلف داریم و کشورهایی که روابط اقتصادی داریم در اولویت هستند.

وی با اشاره به قراردادهای ریفاینانس کشورهای مختلف گفت: با اکسین بانک مجارستان در حال مذاکره هستیم که ظرف یکی دو ماه آینده نهایی می‌شود.

صالح‌آبادی با بیان اینکه، مجموعه ال‌سی‌های ارزی ۹۰۰ میلیون دلار بوده که ۱۰ درصد افزایش داشته است، گفت: ال‌سی‌های ریالی ۳۰۴ میلیارد تومان بوده که رشد ۴۵ درصدی نسبت به قبل را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه، مبلغ حواله‌جات ارزی با رشد قابل ملاحظه ۸۰ درصدی به ۵ میلیارد و ۵۷ میلیون دلار رسیده است، گفت: تعداد حواله‌های ارزی ۶ هزار و ۹۳۹ فقره بوده که ۸۳ درصد رشد داشته است.

صالح‌آبادی مبلغ ضمانت‌نامه‌ ریالی بانک توسعه صادرات را ۲۴۱ میلیارد تومان با رشد ۲۴ درصدی عنوان کرد و گفت: ۳۲ میلیون دلار ضمانت‌نامه‌ ارزی صادر شده که ۴۰ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به برقراری رابطه با ۱۳۲ کارگزاری با این بانک، اظهار داشت: کشورهای هدف صادراتی مشتریان بانک مانند کشورهای آفریقایی در اولویت برقراری رابطه هستند و از جمله این روابط کارگزاری ۷۱ کارگزاری در اروپا، ۴۷ کارگزاری در آسیا، ۱۳ کارگزاری در آفریقا و سه کارگزاری در آمریکای جنوبی است.

* جزئیات قراردادهای فاینانس با کره، چین، اتریش و روسیه

صالح‌آبادی با اشاره به قراردادهای خطوط اعتباری ایرانی و خارجی اظهار داشت: قرارداد فاینانس ۸ میلیارد یورویی با اگزیم بانک کره، فاینانس ۱۰ میلیارد دلاری با سیتیک تراست چین، فاینانس یک میلیارد یورویی با اوبر بانک اتریش و قرارداد بدون محدودیت مبلغ با اگزیم بانک روسیه قراردادهای فاینانس منعقد شده است که قرارداد با اگزیم بانک روسیه تا سقف معینی که سرمایه بانک اجازه می‌دهد نیاز به ضمانت دولتی ندارد.

وی با اشاره به قراردادهای اعتباری کوتاه مدت، افزود: قرارداد ریفاینانس ۱۰۰ میلیون دلاری با اگزیم بانک کره، ۲۵ میلیون دلاری با بانک تجارت پاریس و ۳۵ میلیون دلاری با اکر بانک ترکیه منعقد شده و با اگزیم بانک مجارستان در حال مذاکره هستیم که ظرف یکی دو ماه آینده نهایی می‌شود. همچنین با EIH مبادله خط اعتباری دوطرفه انجام شده است.

*هزینه فاینانس‌ها ۴ درصد است

وی درباره هزینه فاینانس‌ها نیز گفت: هزینه فاینانس اکنون حدود ۴ درصد است که ارتقای رتبه اعتباری ایران در کاهش این هزینه موثر خواهد بود که امیدواریم قراردادهای آتی با هزینه کمتری صورت گیرد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر اینکه رتبه اعتباری بانک از موارد مهمی است که پیگیری می‌کنیم، تصریح کرد: اکنون رتبه اعتباری بانک ‌BB منفی است که با توجه به اینکه رتبه اعتباری بانک نمی‌تواند از رتبه اعتباری کشور بالاتر رود بالاترین سقف ممکن در حال حاضر است.

وی با اشاره به اینکه رتبه حمایتی دولت از بانک از ۴ به ۲ ارتقا پیدا کرده است، افزود: افزایش سرمایه بانک از ۲۵۰۰ میلیارد به ۳۵۰۰ میلیارد تومان و افزایش سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی نزد بانک دو عامل ارتقای رتبه بوده است.

صالح‌آبادی ادامه داد: صندوق توسعه امسال تاکنون هزار میلیارد تومان سپرده‌گذاری در بانک انجام داده که از این محل تسهیلات با نرخ ۱۱ تا ۱۶ درصد پرداخت می‌شود. همچنین قرارداد عاملیت ارزی برای پروژه‌های صادراتی بسته شده که که تا سقف ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در آذرماه اظهار داشت: امسال ۲۴۳ میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی پرداخت شده که در سال آینده افزایش می‌یابد.

* کل املاک مازاد بانک توسعه صادرات ۷۰ میلیارد تومان است

صالح‌آبادی افزود: صورت‌های مالی بانک به صورت مقبول ارائه می‌شود و صورت‌های مالی در مجمع که آذرماه برگزار شد هیچگونه بند شرط حسابرسی نداشت و به تصویب رسید.

وی با تاکید بر اینکه فروش اموال مازاد بانک‌ها یک الزام قانونی است، گفت: در بورس به جز ۱۰۰ میلیون تومان سهام شرکتی که نماد آن بسته است همه شرکت‌ها واگذار شده است، همچنین کل املاک مازاد بانک ۷۰ میلیارد تومان است که بخشی واگذار شده و بقیه نیز در حال واگذاری است.

*بانک ایران-ونزوئلا به بانک ایران – آمریکای لاتین تبدیل می‌شود

مدیرعامل بانک توسعه صادرات درباره بانک ایران ونزوئلا نیز گفت: با توجه به تبادلات تجاری بالا با کشورهای آمریکای جنوبی به خصوص برزیل در حال مذاکره هستیم تا در صورت توافق این بانک به بانک ایران آمریکای جنوبی تبدیل شود.

وی با اشاره به گسترش روابط بانکی بعد از برجام تصریح کرد: شعب بانک در سایر کشورها بازگشایی و ۳۸ حساب بانک در سایر بانک‌ها فعال شده و مشکلی در باز کردن ال سی نیز نداریم. همچنین در گذشته دولت‌های خارجی نمی‌توانستند تعهدات خود را ایفا کنند که در حال حاضر ۲۰۰ میلیون دلار آزاد شده و به چرخه منابع بانک بازگشته است.

صالح آبادی افزود: حجم معوقات بانک اکنون حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که ۱۰ درصد حجم تسهیلات را تشکیل می‌دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.