پویایی انقلاب در زنده‌بودن آرمان‌های آن است/به وجود رهبری بزرگوار افتخار می‌کنیم

نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: پویایی انقلاب اسلامی در این است که ببینیم آیا امروز همچنان آرمان‌های آن از آرمان‌های جامعه است یا خیر.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی خمینی در مراسم ۱۲ بهمن که در حرم امام خمینی (ره) برگزار شد، با تاکید بر اینکه دهه فجر، دهه یادآوری آرمان‌های انقلاب است، اظهار کرد: لازم است هر سال در ایام دهه فجر به سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی باز گردیم و آرمان‌های این انقلاب را مرور کنیم و ببینیم که آیا این آرمان‌ها همچنان آرمان ملت ایران و جوانان محسوب می‌شود یا خیر؟

وی گفت: بررسی و مقایسه وضعیت موجود جامعه با دوران انقلاب و آرمان‌های انقلاب اسلامی رمز گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی است.

نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه زنده یا مرده بودن انقلاب اسلامی در آن است که آرمان‌های آن در این است که امروز در جامعه وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: چنانچه که امروز مردم آرمان‌های سال ۵۷ را داشته باشند باید بگوییم که انقلاب اسلامی همچنان زنده و پویا است. همچنین باید در نظر داشته باشیم که روزی انقلاب از بین خواهد رفت که آرمان‌های آن با آرمان‌های نسل جدید متفاوت باشد.

سیدعلی خمینی با برشمردن برخی از آرمان‌های انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: استقلال‌طلبی یکی از مهم‌ترین آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران است. استقلال زمانی که وجود دارد احساس نمی‌شود، اما زمانی که انسان خود را تحت سلطه دیگران می‌بیند، آرمان آن را در سر می‌پروراند.

وی گفت: امروز به لطف خدا هیچ کس الا کسانی که مغرض باشند یا انصاف را رعایت نکنند، منکر این نیستند که نظام جمهوری اسلامی ایران که برآمده از انقلاب اسلامی است نه تنها امروز خود مستقل است بلکه تلاش کرده تا منطقه را نیز مستقل کند. در همین زمینه مقام معظم رهبری خطاب به آمریکایی‌ها فرموده‌اند که «ما در دهه ۵۰ شما را از کشور و در دهه ۹۰ شما را از منطقه بیرون کردیم».

وی با تاکید بر اینکه امروز در جمهوری اسلامی ایران روی پای خود ایستاده‌ایم، خاطرنشان کرد: امروز اینکه خود برای خود تصمیم می‌گیریم و اگر تصمیمی می‌گیریم که از کشور یا نظام و جریانی دفاع کنیم تصمیم خودمان است، یک ارزش محسوب می‌شود.

نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه استقلال باطنی بسیار مهم‌تر از استقلال ظاهری است، اظهار کرد: ما آمریکا، اسرائیل، کشورهای غربی و شوروی را از کشور خود بیرون کردیم اما مهم‌تر آن است که غرب‌زدگی و شرق‌زدگی را از فکرها و اذهان خود دور کنیم. در همین زمینه امام خمینی (ره) در تعبیری می‌فرمایند که اگر کشور از حیث فرهنگی مستقل نباشد از سایر جهات نیز در نهایت وابسته به خارج خواهد بود.

وی گفت: بلای جامعه ما هم از حیث اجتماعی و هم از نظر اقتصادی مساله غرب‌زدگی است.

نوه امام آزادی‌خواهی را از دیگر آرمان‌های انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: آزادی تا جایی که مخل آزادی و حقوق دیگران نباشد از آرمان‌های ملت ما در سال ۵۷ بود. در آن دوران ملت ایران از استبداد شاه رنج می‌دیدند و امام خمینی با فریاد آزادی‌خواهی خود به میان مردم آمد. کلام و اعتقاد امام این بود که ما حجت داریم. و کسی که حجت دارد از آزادی بیان نمی‌ترسد.

وی با انتقاد از طرح برخی مطالب درباره غربی بودن موضوع آزادی بیان، خاطرنشان کرد: برخی خیال می‌کنند که آزادی بیان و مسائلی از این دست از غرب آمده است، اما اینگونه نیست بلکه ما این عبارات را از امام خمینی و امام خمینی نیز آنها را از اسلام دارد چرا که اسلام دنبال آزادی و آزادگی است. در همین زمینه امروز آزادی‌خواهی از آرمان‌های جامعه است، باید بدانیم که انقلاب همچنان زنده است.

نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی با تاکید بر اهمیت رای مردم در جمهوری اسلامی، ادامه داد: امام خمینی (ره) رای مردم را میزان و مقام معظم رهبری آن را حق‌الناس تلقی کرده‌اند و این تعبیرات بدان معناست که اینگونه نیست که ما در حق مردم لطف کرده و به آنها اجازه حضور در انتخابات را دادیم، بلکه بدان معناست که انتخابات و حضور در آن حق آنهاست. حق‌الناس یعنی ریشه انتخاب ما در شرع ماست و ما آن را از اسلام گرفته‌ایم نه از غرب و شرق.

وی با تاکید بر اینکه اسلام‌خواهی سومین آرمان بزرگ ملت ایران در انقلاب اسلامی بود، گفت: مردم انقلاب کردند تا قوانین و بالاتر از آنها و همچنین سمت و سوی حرکت ملت و حکومت به سمت تحقق اسلام باشد. در همین راستا ولی فقیه باتقوا نظارت می‌کند تا حرکت نهادها به سمت تحقق حداکثری آرمان‌های انقلاب قرار بگیرد.

نوه امام در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تلاش عده‌ای برای تخریب کردن جایگاه ولایت فقیه گفت: عده‌ای بسیار تلاش می‌کنند تا ولایت فقیه را تخریب کنند اما این افراد ولایت فقیه و نقش آن در نظام اسلامی را نفهمیده‌اند. این افراد بسیار تلاش می‌کنند تا شخص ولی فقیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را تخریب کنند اما ما به وجود ایشان افتخار می‌کنیم و از بن دندان معتقدیم که پس از امام خمینی (ره) هیچ شخصی به جز آیت‌الله خامنه‌ای را نداشته‌ایم که بتواند جای امام خمینی را پر کند.

وی با تاکید بر اینکه امروز به وجود رهبری بزرگوار افتخار می‌کنیم، ادامه داد: عده‌ای بسیار تلاش کردند تا ایشان را تخریب کنند اما عزت از آن خدا است. افتخار ما این است که می‌بینیم فردی سردمدار حکومت اسلامی است که از روی صداقت زمانی که در مجلس خبرگان به او ریاست و ولایت کل جامعه را پیشنهاد، درخواست و اصرار می‌کنند، ایشان نه از بابت تعارف بلکه حقیقتا معلوم است که دنیا را پس می‌زند و مخالفت می‌کنند، ما افتخار می‌کنیم فردی ولی فقیه و سردمدار حکومت ما است که از بن دندان مقام را پس می‌زند.

نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی با اشاره به انتشار تصاویر بخش‌هایی از جلسه انتخاب جایگزین امام خمینی (ره) در مجلس خبرگان رهبری، اظهار کرد: همه رفتار آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه انتخاب رهبری در مجلس خبرگان را دیدند و اسناد آن نیز موجود بود اما در فیلمی که اخیرا منتشر گردید این موضوع بر همه روشن شد.

مبارزه با اشرافی‌گری چهارمین آرمانی بود که نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی از آن به عنوان آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران یاد کرد و گفت: امام علی (ع) همواره بر لزوم ساده‌زیستی به همراهی با مردم و سختی‌های زندگی و تبدیل شدن مسئولان به الگویی برای مردم در زمینه ساده‌زیستی تاکید می‌کردند. امام خمینی (ره) نیز تاکید داشتند که اگر می‌خواهید در مقابل فساد و باطل بایستید و از حق خود دفاع کنید و ابرقدرت‌ها و سلاح‌های پیشرفته آنان و همچنین شیاطین و توطئه آنها در شما اثر نکند، خود را به ساده‌زیستی عادت دهید و از تعلق قلب به مال دنیا بپرهیزید.

وی با اشاره به ساده‌زیستی مبلغان دین و همچنین انقلابیون پیش از پیروزی انقلااب اسلامی، خاطرنشان کرد: بسیاری از مبلغان دینی و همچنین انقلابیون پیش از پیروزی انقلاب اسلامی علیه اشرافی‌گری مبارزه می‌کردند و برچیده شدن اشرافی‌گری را از آرمان‌های خود می‌دانستند. ما با این آرمان‌ها انقلاب کردیم و قرار بود که ارزش‌های جامعه عوض شود و ما یک موی کوخ‌نشینان را با کاخ‌نشینان عوض نکنیم.

نوه امام با بیان اینکه، اینکه می‌گوییم ساده زندگی کنید و تجمل نداشته باشید خطاب به مردم نیست، تصریح کرد: اینکه بر ساده‌زیستی تاکید می‌کنیم خطاب‌مان به مردم نیست چرا که آنها آنچنان ثروت و مال ندارند که بخواهند در تجمل زندگی کنند بلکه خطاب اصلی ما کسانی هستند که در قدرت قرار دارند. در تاکید ساده‌زیستی به این افراد گفته می‌شود شما که نمی‌توانید مشکلات مردم را حل کنید لااقل به گونه‌ای زندگی و رفتار کنید تا وقتی مردم شما را می‌بینند باری بر دوش آنها اضافه نشود.

نوه امام با اشاره به نحوه زندگی امام خمینی (ره) و ساده‌زیستی ایشان، گفت: همگان زندگی امام خمینی را دیده‌اند و هیچ کس از دشمنان قسم خورده ایشان تا دوستان بی‌شمار در این موضوع تردید ندارند که امام در زندگی خود چه پیش از انقلاب اسلامی و چه پس از پیروزی انقلاب تغییری ایجاد شده باشد. امام خمینی (ره) از مال دنیا به دو سه دست لباس اکتفا کرده بود و هیچ چیز نداشت و به دنبال به دست آوردن مال دنیا نیز نبود. امام زمانی که می‌خواستند از دستمال کاغذی استفاده کنند با وجود کیفیت پایینی که این دستمال‌ها در آن زمان داشتند آنها را دو لایه می‌کردند و دو بار از آن استفاده می‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه امروز دنیا نیز دیگر تجمعات  را نمی‌پسندد، گفت: متاسفانه گاهی اوقات در داخل کشور گام‌هایی به ۲۰ سال پیش غرب بر می‌داریم و اشتباهاتی که امروز آنها به دنبال جبران آن هستند را مرتکب می‌شویم. امروز غرب نیز از مظاهر گذشته خود عبور کرده است.

نوه امام در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم رفع تبعیض در جامعه اسلامی، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین عواملی که حکومت پهلوی را زمین زد، نهادینه شدن تبعیض در جامعه بود. مردم ممکن است فقر را تحمل کنند اما آنچه که قابل تحمل نیست و داغ فقر را دوچندان می‌کند، تبعیض است چرا که تبعیض تحمل شدنی نیست.

وی گفت: اسلام با ثروت مشکلی ندارد و چه بسا ثروتمندان از ارکان پیشرفت اسلام بوده‌اند اما زمانی جامعه ناتوان است و قدرت ندارد، افراد ولو اینکه ثروتمند باشند حق ندارند در خانه‌های گران قیمت و تجملاتی زندگی کنند. در این زمینه امام خمینی (ره) فرموده‌اند که روزی که به مظاهر دنیا و کاخ‌ها توجه کنیم، آن روزی است که باید فاتحه دنیا را بخوانیم.

نوه امام با تاکید بر اینکه امروز زندگی مقام معظم رهبری نیز مانند امام راحل است و ایشان نیز در ساده‌زیستی الگو هستند، گفت: پدرم روزی تعریف می‌کرد که زمانی به منزل آیت‌الله خامنه‌ای رفته بودند و در آنجا فرشی بود که او از زبری آن به موکت پناه برده بود.

وی با بیان اینکه امروز بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی ایران موضوع پیشگیری از اشرافی‌گری را رعایت می‌کنند و حتی مقامات در سطح رییس‌جمهوری نیز زندگی‌های ساده‌ای داشته‌اند، اظهار کرد: امروز نیز بسیاری از مسئولان رعایت می‌کنند و اگر غیر از این بود فریادها بلندتر می‌شد. اینکه بر آنها تاکید می‌شود که از اشرافی‌گری بپرهیزند، بازخوانی ارزش‌ها و آرمان‌های امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی است.

نوه امام با بیان اینکه به لطف خدا امروز دغدغه بازگشت مردم بیش از پیش در مسئولان وجود دارد، گفت: یکی از جنایت‌های بزرگی که منافقین در نظام انجام دادند، به جز ترورها تنها باعث شدند که جوهای امنیتی در جامعه پدید بیاید.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری راهپیمایی سراسری در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، بیان کرد: در اوج دهه فجر، مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن قرار دارد که امسال یکی از مهم‌ترین سال‌هایی است که ما با آن مواجهه می‌شویم. دشمنان برنامه‌های بسیاری برای ناامید و کم‌رنگ کردن اجتماعات ما دارند اما هر ساله زمانی که ۲۲ بهمن فرا می‌رسد موج عاشقان انقلاب اسلامی و دلبستگان این اندیشه به این میدان‌ها می‌آیند و آنها را ناامید می‌کنند و مهم‌تر از آن در دل دوستان‌مان در داخل و خارج امیدی به آینده روشن نظام ایجاد می‌کند. این حضور پیامی را اعلام می‌کند که مردم ما با همه نارضایتی‌هایی که دارند زمانی که اصل نظام مطرح است به میدان می‌آیند.

نوه امام با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم در داخل کمترین حد نفاق را داشته باشیم، گفت: باید تلاش کنیم که وحدت را در سراسر کشور حفظ کنیم و جذب حداکثری داشته باشیم. آن کسانی که بعد از اعتراضات ملت ما را قیام نامیدند، بیایند و ببینند.

وی در پایان گفت: حضور مردم در مراسم ۲۲ بهمن به معنای رضایت آنها از عملکرد دستگاه‌های مختلف بر قوای سه‌گانه نیست بلکه حضور آنها برای اسلام و جمهوری اسلامی بوده، هست و خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.