رونمایی از قدیمی‌ترین صندوق پوش مرقد امام رضا(ع) در گنجینه رضوی

به مناسبت دهه کرامت، قدیمی‌ترین صندوق پوش مرقد امام رضا(ع) در گنجینه رضوی رونمایی شد.

0 13

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، به نقل از خبرگزاری صدا وسیمای مرکز خراسان رضوی معاون فضای مجازی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: این بافته زربفت از جنس ابریشم و گلابتون مربوط به سال ۹۵۲ هجری قمری است که توسط میرنظام کاشانی بافته شده و توسط حاجی اسوار لاهیجی وقف بارگاه رضوی شده است.

علی ضرابی افزود:این صندوق پوش دارای دو قطعه حاشیه و کتیبه است که مزین به سوره مبارکه فتح به خط ثلث و به صورت نوارهای عمودی همراه با اسماء متبرکه و دعای نادعلی، بافته شده است همچنین در بافت این صندوق علاوه بر کاربرد نخ‌های گلابتون طلایی بسیار ظریف از تار و پود ابریشمی نیز استفاده شده است.

وی گفت: همچنین امروز در طرحی دیگر بازدیدِ مجازیِ موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری و تالار آثار استاد فرشچیان میسرشد.

ضرابی افزود: رونمایی از بیست‌ و نهمین جلد از فهرست نُسخه‌های خطی گنجینه رضوی با موضوع کیمیا و صنعت، پایگاه آرشیو دیجیتال نشریات آستان قدس رضوی، رونمایی از ایستگاه مطالعاتی نسخه‌های خطی دیجیتال رضوی، آغاز به کار پایگاه موضوعی حضرت معصومه(س) با بیش از ۵۰۰منبع اطلاعاتی شامل کتاب خطی، چاپ سنگی، کتاب‌های چاپی، عکس و سند  از برنامه های امروز آستان قدس رضوی در دهه کرامت بود.

سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی دارای ۱۳میلیون و ۵۰۰هزار برگ سند تاریخی، دومیلیون نشریه ادورای، ۶۵هزار نسخه کتاب چاپ سنگی، ۱۰۶هزار نسخه خطی و هزاران اثر موزه ای است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.