روابط ایران و ترکیه از جایگاه خوبی برخوردار است

رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور سطح روابط جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را مناسب و دارای جایگاه خوب توصیف کرد.

0 86

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز؛محمد بهشتی منفرد روز چهارشنبه در دیدار با سرکنسول ترکیه در مشهد گفت: سالانه گردشگران بسیاری از ایران به کشور ترکیه سفر می‌کنند در حالی که تعداد گردشگرانی که از ترکیه به مشهد و ایران می‌آیند، اندک و قابل مقایسه با گردشگران ایرانی در ترکیه نیست.
وی افزود: در حال حاضر  چهار پرواز “ترکیش” در هر هفته از ترکیه به فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد وارد می‌شود که با توجه به وجود بارگاه منور رضوی و قابلیت‌های کلانشهر مشهد تعداد گردشگران مسلمان ترک در مشهد اندک است.
وی ادامه داد: این در حالی است که ۲ کشور ایران و ترکیه در بخش گردشگری سلامت از امکانات و هتلینگ مطلوب برخوردارند و به عنوان قطب گردشگری منطقه مطرح هستند، لذا  تبادلات اطلاعات و گردشگر سلامت در این زمینه مورد انتظار است.
بهشتی منفرد با اشاره به قابلیت‌های ایران و ترکیه و لزوم ارتقای روابط دو کشور گفت: در حال حاضر  روابط دو کشور در حوزه گردشگری، مقابله با جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر روند مثبتی را طی می‌کند و تاکنون توافقات خوبی در حوزه تبادلات اطلاعات و همکاری‌های مرزی در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و ترددهای غیر قانونی در مرز داشته‌ایم.
وی افزود: مشهد و برخی از شهرهای خراسان رضوی با شهرهای ترکیه خواهرخواندگی دارند و گسترش روابط و همکاریها در این زمینه و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در مشهد در بخش‌های مختلف تولیدی، غذایی و تجاری مورد تاکید است.
تعداد پروازهای ترکیش به مشهد افزایش یافت
سرکنسول ترکیه در مشهد نیز گفت: تاکنون روابط خوبی بین ایران و ترکیه برقرار بوده که امیدواریم این روابط تداوم داشته و در جهت بهبود همکاری‌ها هر چه بیشتر گام برداریم.
فاتیح توپچو با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای سفر بیشتر گردشگران از ترکیه به مشهد افزود: طبق هماهنگی‌های انجام شده پروازهای شرکت ترکیش به مشهد از چهار پرواز به ۶ پرواز در هفته افزایش یافته است.
وی از آنچه “کم توجهی به آرامگاه امام غزالی در مشهد” دانست انتقاد کرد و ادامه داد: مقبره این چهره جهانی که مورد احترام ویژه شهروندان ترک است از نظر نظافت و پاکیزگی در وضعیت نامساعدی قرار دارد که خواستار رسیدگی به مشکلات در این زمینه هستیم.
وی همچنین با اشاره به برپایی انتخابات در ایران گفت: امیدواریم این انتخابات همانند سایر انتخابات در کمال آرامش و امنیت برگزار شود و آرامش، سلامت و صلح را برای جمهوری اسلامی ایران به همراه داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.