لایروبی کانال «آشوراده» و انتقال آب از «نکارود» پیشنهاد مصوب کارگروه نجات خلیج گرگان

0 58
مدیر طرح احیای خلیج گرگان‎، از تصویب نهایی لایروبی کانال‎ شرقی «آشوراده» و انتقال آب از «نکارود» در کارگروه نجات خلیج گرگان خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، “محمد نوری” در بازدید مدیران روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان از خلیج گرگان، افزود: دو راهکار نهایی لایروبی کانال‎ شرقی «آشوراده» و انتقال آب از «نکارود» موارد پیشنهادی کارگروه برای نجات خلیج  گرگان بود که مورد تصویب نهایی قرار گرفت ولی در حال‌حاضر نامه‎ای مبنی بر مخالفت با هرگونه لایروبی از سوی سازمان محیط‎زیست به استانداری ارسال شده است که در حال بررسی این موضوع هستیم.
مدیر دفتر فنی شرکت آب منطقه‌ای گلستان ادامه داد: از سالی که پروژه نجات خلیج گرگان کلید خورد آب منطقه‌ای استان به عنوان متولی طرح اعلام و بر اساس آن کارگروه تخصصی تشکیل شد. این کارگروه صرفاً مربوط به استان گلستان نبوده و از استان‌های گلستان، مازندران و برخی از نهادهای کشوری نماینده دارد.
وی‎ با بیان اینکه از سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‎ها و مراتع نیز در این کارگروه حضور داشتند، افزود: بحث نجات خلیج گرگان یک بحث بین سازمانی بوده و شرکت آب منطقه‎ای به عنوان هدایت‌کننده طرح حضور دارد، اما تمامی اقدامات با نظر تخصصی کارگروه‎ها انجام می‌شود.
نوری اظهار کرد: این کارگروه ۲۰ جلسه برگزار کرده و در این مدت تمامی دستگاه‌های عضو که اعضای ثابت این کارگروه هستند، در تمام جلسات تخصصی گام به گام مطالعات را بررسی کرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: اعتباراتی که برای نجات خلیج گرگان در نظر گرفته شده بود با اینکه اندک بود به دو بخش تقسیم شد و در بخش اجرایی ۴۰۰ میلیون تومان برای لایروبی اضطراری کانال‌ها و رودخانه‎هایی که به خلیج گرگان منتهی می‌شد، اختصاص یافت.
مدیر طرح احیای خلیج گرگان یادآور شد: مشاور مطالعه کننده طرح، برای نجات خلیج گرگان هفت سناریو تعریف کرد که شامل لایروبی کانال‎های ارتباطی دریا و خلیج، پمپاژ آب از دریا به خلیج، انتقال پساب نیروگاه نکارود به خلیج، احداث کانال جدید و نهایتا دست نزدن به خلیج گرگان بود که به تفصیل ارزیابی شد.
نوری اضافه کرد: از مجموعه هفت سناریو و بررسی آنها لایروبی کانال آشوراده به‌عنوان راهکار نهایی مطرح شد که با اجرای این طرح ضمن ارتباط بهتر دریا و خلیج زمان مانداب در خلیج گرگان کوتاه‎تر می‎شود.
وی گفت: مطالعات طرح تصویب و تقدیم کارگروه ملی نجات خلیج گرگان شد و پس از  سه جلسه در کارگروه ملی با محوریت معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، دو راهکار نهایی لایروبی کانال‎ شرقی آشوراده و انتقال آب از نکارود مورد تصویب نهایی قرار گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.