خطیب نماز جمعه تهران: توانمند بودن مردم عراق در حل مسائل کشورشان

مردم متدین عراق تحت زعامت مرجعیت و در چارچوب قوانین دولت قانونی خود، راه اصلاح واقعی را می‌شناسند و توان حل مسائل را دارند.

0 22

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، به نقل از صداوسیمای مرکز تهران آیت الله موحدی کرمانی در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع ارتشیان و اشاره ایشان به ناآرامی‌های عراق و لبنان افزود: مردم عراق در صد سال اخیر به دلیل ساختار غلط برنامه و توزیع بودجه، در فقر و تبعیض به سر می‌برند.
وی با بیان اینکه بودجه کشور بین احزاب، گروه‌ها و فراکسیون‌ها توزیع می‌شود اظهار داشت: مردم عملا بهره‌ای از بودجه ندارند و در تجمعات خیابانی خواستار عدالت و حل مشکلات بوده و هستند، مرجعیت محترم عراق نیز دولت را ملزم به اصلاحات و رسیدگی به اعتراضات کرده است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد:، اما آنچه در روز‌های اخیر شاهد بودیم، تنها مطالبه اصلاحات اقتصادی نبود بلکه دشمنان عراق نیز بیکار ننشسته و در برخی شهر‌ها از جمله بصره و عماره به خشونت روی آورده و به مردم حمله کرده و جمع کثیری را کشته و مجروح کرده اند، حتی بعضی متدینین را قطعه قطعه و بعضی را در آتش سوزانده اند.
آیت الله موحدی کرمانی تصریح کرد: دشمن مترصد فرصتی برای موج سواری است به گونه‌ای که سفیر آمریکا در عراق نیز به طور علنی از خشونت حمایت و با صراحت نیروی نظامی عراق را از کنترل این رفتار‌ها منع می‌کند در حالیکه دولت آمریکا در ۱۶ سال گذشته، روزانه یک میلیون بشکه نفت عراق را بعنوان غرامت جنگی چپاول کرده و یکی از مشکلات اقتصادی مردم عراق نیز همین آمریکای جنایتکار است.
وی افزود: مردم متدین عراق تحت زعامت مرجعیت و در چارچوب قوانین دولت قانونی خود، راه اصلاح واقعی را می‌شناسند و توان حل مسائل را دارند همانگونه که در سال‌های گذشته توانستند بحران امنیت را حل کنند.
امام جمعه موقت تهران گفت: در اعتراضات عراق بعضی گروه‌های منحرف که ما آن‌ها را شیعه انگلیسی می‌دانیم نیز نفوذ کرده و جنایاتی را به خصوص در کربلا، بصره و عماره مرتکب شدند، مردم عراق باید صفوف خود را از آن‌ها جدا کنند.
آیت الله موحدی کرمانی در ادامه با اشاره به اعتراضات اخیر در لبنان اظهار داشت: ریشه اصلی تظاهرات مردم در لبنان بی توجهی دولت به مشکلات معیشتی مردم است، دولت حریری در طول سال‌های گذشته از خارج وام گرفته و مردم لبنان را بدون اینکه شرایط آن‌ها را بهتر کند، بدهکار کرده است.
وی افزود: در حالیکه نیاز سالانه اداره اقتصاد و معیشت مردم حدود ۱۵ میلیارد دلار است، اما دولت‌های مختلف لبنان با بی تدبیری حدود ۱۲۰ میلیارد دلار بدهی روی دست مردم گذاشته اند که سود سالانه این وام‌ها از درآمد سالانه دولت بیشتر است.
آیت الله موحدی کرمانی با بیان اینکه مردم از فساد و تبعیض به تنگ آمده اند تصریح کرد: مردم چاره کار خود را در اعتراض دسته جمعی دیدند، اما دولت لبنان باید از این آهنگ عمومی برای اصلاح استفاده کند.
وی افزود: اما استعفای نخست وزیر لبنان نشان داد بعضی از دسته‌های سیاسی لبنان، مصلحت اسرائیل، آمریکا و برخی دولت‌های عرب را بر مصلحت مردم ترجیح می‌دهند، استعفای نخست وزیر لبنان می‌تواند سبب تشدید اعتراضات خیابانی و درگیری طوایف مختلف شود.
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: به برادران و طوایف مختلف شیعه، سنی، مسیحی و بخصوص رهبران آن‌ها توصیه می‌کنیم مراقب باشند، زیرا لبنان دشمنان خشمگینی دارد، همان‌ها که از مردم مقاوم لبنان ضربه خوردند و مقاومت مردم لبنان و حزب الله را برای جهان اسلام و جهان عرب الهام بخش می‌دانند و از آن می‌ترسند.
آیت الله موحدی کرمانی با بیان اینکه آن‌ها در کمین مردم لبنان هستند اظهار داشت: آن‌ها به اختلافات داخل لبنان دل بسته اند، اما مقاومت لبنان می‌تواند با اکثریتی که در مجلس این کشور دارد دولت تشکیل دهد، اما گرایشی به آن ندارد و مایل است قوانین و توافقاتی را که در حدود سی سال اخیر میان طیف‌های لبنانی برقرار بوده است مراعات کند و شیعیان و حزب الله کماکان بازوی یاری همه لبنانی‌ها باشند.
وی افزود: از خدا می‌خواهیم هر چه زودتر این فتنه را خاموش کند و مردم لبنان و عراق هر چه سریعتر طعم وحدت را بچشند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به ناامنی‌های اطراف ایران تصریح کرد: در اطراف ما ناامنی غوغا می‌کند، اما ایران امن است و دلیل آن وجود پربرکت رهبر عزیز و گرانقدر است، ایشان نیرو‌های مسلح را مدیریت و مردم را ارشاد می‌کند و در مقابل دشمن می‌ایستد و به هیچ وجه تسلیم نمی‌شود و به ما توصیه می‌کند بایستید، زیرا عزت شما در گرو مقاومت و ایستادن است.
وی در ادامه با اشاره به آیات قرآن اظهار داشت: قرآن مجید وقتی مسئله ولایت امیر المومنین (ع) را مطرح می‌کند می‌فرماید اینک که ولایت را پیدا کردید بدانید که دشمن شما امید ندارد به شما ضربه بزند و نمی‌تواند کاری کند، اما از من و از گناه بترسید.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به این موضوعات در قرآن کریم اظهار داشت: مسئولین محترم مراقب باشید، زیرا از دشمن نباید ترسید، اما باید از فاصله طبقاتی ترسید باید از روی آوردن مسئولین به زندگی اشرافی و دریافت حقوق‌های کلان و فراموش کردن مستضعفان ترسید.
آیت الله موحدی کرمانی ادامه داد: دشمن خارجی را قوی دیدن و خود را ضعیف پنداشتن خطری است که باید از آن ترسید، خدا را شکر که دست رییس محترم قوه قضائیه باز شده و مفسدان را به مجازات می‌رساند.
وی گفت:: خیره شدن به دشمن و خارج و در عین حال نپرداختن به ذخایر و ثروت کشور و بهره نگرفتن از نیروی جوان و انقلابی است که باید از آن ترسید، از بیماری اجرایی و اداری باید ترسید، از تزریق صحنه‌های آلوده به جوانان از طریق فضای مجازی باید ترسید، از حاکمیت ثروت در فصل انتخابات و وعده‌های دروغین کاندیدا‌ها باید ترسید.
امام جمعه موقت تهران در ادامه به مناسبت ورود به ماه ربیع الاول افزود: هجرت رسول اکرم از مسائل مهم اسلامی است که روز اول این ماه اتفاق افتاد، هجرت یعنی پس از آنکه به سوی مدینه حرکت کردند، مسلمین به پیغمبر ملحق شدند و دست از خانه و زندگی برداشتند و این یعنی بریدن از همه چیز و وصل شدن به خدا و رسول الله که این‌ها مهاجرین بودند و انصارالله نیز به آن‌ها کمک کردند و این اخوت باعث پیشرفت اسلام شد.
آیت الله موحدی کرمانی با اشاره به ۱۳ آبان اظهار داشت: دوشنبه آینده ۱۳ آبان و یادآور چند مطلب است از جمله تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه، یورش دژخیمان شاه به دانش آموزان و دانشجویان، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا که امام آن را انقلاب دوم نامیدند و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی.
وی ادامه داد: رییس قوه قضائیه در سفری که به هرمزگان داشتند از گمرکات بازدید کردند، واردات انباشته شده و بلاتکلیفی در آنجا بود که برخی کالا‌ها بیش از یکسال ترخیص نشده بودند از جمله دارو‌ها. گمرکات تا چه زمانی می‌خواهد آن‌ها را حفظ کند در حالیکه بیماران به شدت نیازمند دارو هستند، باید هر چه زودتر اقلام مورد نیاز مردم طبق مقررات ترخیص شود.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به این اموال در گمرکات گفت:: صاحب اموال مشخص است و نمی‌توان آن را ملک متروکه شناخت و به مزایده گذاشت، مسئولین باید حدود اسلامی، رضایت خدا و رفاه مردم را در نظر بگیرند، زیرا این عوامل باعث بقای حکومت خواهد شد.
آیت الله موحدی کرمانی در ادامه ضمن تسلیت سالروز شهادت آیت الله قاضی اولین شهید محراب و امام جمعه تبریز گفت: شهادت نوجوان ۱۳ ساله بسیجی محمدحسین فهمیده را هم باید تسلیت گفت البته وجود این شخصیت‌ها را باید تبریک گفت، زیرا عجیب است که نوجوان ۱۳ ساله داوطلبانه خود را برای شهادت در راه خدا آماده می‌کند و به همین مناسبت روز نوجوان و بسیج دانش آموزی را داریم.
وی در ادامه با اشاره به توسعه بیماری سرطان گفت: پزشکان دقت کنند ببینند چه عاملی باعث رشد بیماری سرطان شده است، یکی از پزشکان فهمیده در جمع نخبگان گفتند که آب نبات‌ها و شکلات‌های رنگی به علت رنگ‌هایی که به آن‌ها می‌زنند باعث سرطان می‌شود، این نقل قول ایشان است، پزشکان بررسی کنند و اجازه ندهند شیرینی سازی آن‌ها را در اختیار مردم بگذارد و اجازه ندهند انسان‌های سالم باعث گرفتاری شوند.
امام جمعه موقت تهران در پایان تصریح کرد:انشاءالله خداوند به مسئولین توفیق بدهد که بتوانند خدمات لازم را انجام دهند، مشکل را بشناسند و در رفع آن بکوشند، زیرا مسئله بیماری بخصوص در شرایطی که می‌گویند دارو کم شده بسیار مهم است و باید این مسائل را حل کرد؛ مردم صبور و مقاوم هستند، اما باید به آن‌ها توجه و با دلسوزی و محبت رفتار کرد.

مسئولیت‌های دنیوی، امانت است

مسئولان بدانند هر مسئولیتی که به آن‌ها داده شده امانتی در دستان آنهاست و در آن دنیا در خصوص این امانت‌ها از انسان سوال می‌شود.
آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه نخست نماز جمعه امروز تهران افزود: دو موردی که در روز قیامت بسیار از آن سوال می‌شود امانت و خویشاوندی است و مسئولان باید بدانند درباره مسئولیتی که به آن‌ها در این دنیا داده می‌شود در آن دنیا سوال می‌شود.
خطیب جمعه تهران ادامه داد: در آن دنیا از مسئولین پرسیده می‌شود با انقلاب چه کردید؟ آیا وظیفه خود را انجام دادید یا خیر؟ آیا به یاد فقرا و مستضعفین بودید یا خیر و آیا مشکلات آن‌ها را حل کردید یا خیر؟ در روز قیامت همه مسائل آشکار می‌شود.

وی گفت: مردم به مسئولان امنیت و فرهنگ کشور اعتماد می‌کنند و به همین دلیل فرزندان خود را به مدرسه و دانشگاه می‌فرستند. باید بدانید که مغز این فرزندان امانتی است در نزد مسئولان و آن‌ها باید بدانند که مغز این فرزندان را با چه چیز‌هایی پر می‌کنند.
خطیب جمعه تهران ادامه داد: باید بدانند که فرزندانشان در تلفن‌های همراه خود چه می‌بینند و باید مواظب باشند اگر این بچه آلوده شد دیگر آلوده شده است.
آیت الله موحدی کرمانی افزود: بعضی خانواده‌ها می‌گویند باید همه چیز در اختیار فرزندان باشد تا بتوانند خودشان انتخاب کنند، اما آیا شما به وزارت بهداشت اجازه می‌دهید که غذای مسموم به فرزندانتان بدهند و بگویند خودشان انتخاب کنند؟
وی ادامه داد: چطور کودک و نوجوان که با مسائل ابتدایی فقه آشنایی ندارد می‌تواند تشخیص دهد.

خطیب جمعه تهران گفت: ما باید بدانیم که در آن دنیا جلوی ما را می‌گیرند و به خاطر همه کارها، ما را مؤاخذه می‌کنند.
آیت الله موحدی کرمانی افزود: ما در این دنیا در بین راهیم و زندگی موقت داریم و ابدیت و سعادت و شقاوت ابدی ما در آن دنیاست.
وی گفت:‌ای کسانی که دنیا گولتان زده و به بیت المال تجاوز می‌کنید و می‌برید و یا گرفتار می‌شوید و یا فرار می‌کنید، یادتان باشد آن دنیا نمی‌توانید فرار کنید.
خطیب جمعه تهران افزود: یکی از مراحل بسیار سخت عبور از صراط است که روی جهنم کشیده شده است.
آیت الله موحدی کرمانی با بیان این که این تقواست که انسان را از گناه دور می‌کند، گفت: آنان که مرتکب گناه می‌شوند و دنیا گولشان می‌زند قیامت را فراموش کرده اند، اما باید بدانند که در قیامت حوادث عجیبی رخ می‌دهد و حقایقی آشکار می‌شود که در خلال آیات قرآن وارد شده است.
وی ادامه داد: یکی از صحنه‌های قیامت فرار خویشاوندان از یکدیگر است و برخلاف تصوری که ما از این دنیا داریم که وقتی فردی می‌میرد به پیش خانواده و پدر و مادرش می‌رود در قیامت اگر همدیگر را ملاقات کنند با یکدیگر انس نمی‌گیرند و برادر از برادر و مادر از فرزند و همسر از همسر فرار می‌کند.
خطیب جمعه تهران افزود: وقتی مادری فرزندش را می‌بیند که به وظیفه خود عمل نکرده است گریبان فرزندش را می‌گیرد و از او نمی‌گذرد و از خدا دادخواهی می‌کند و در این شرایط فرزند اگر بتواند از دست مادر فرار می‌کند و ما اگر در این دنیا حق برادری و مادری را فراموش کنیم در آن دنیا باید جواب بدهیم.
آیت الله موحدی کرمانی گفت: ما در آن دنیا گرفتاری بسیاری داریم و باید برای آن روز زادی داشته باشیم و اندیشه کنیم و از خدا بخواهیم که پیوسته به یاد قیامت باشیم.
وی با بیان این که روز قیامت یوم النشر است افزود: در آن روز تمام کار‌هایی که انجام داده ایم باز می‌شود و نامه عمل را به دست مان می‌دهند و خدا کند که این نامه اعمال به دست راست ما داده شود.
خطیب جمعه تهران گفت: وقتی نامه اعمال داده می‌شود هر چه انجام داده ایم در آن ضبط شده یک نگاه آلوده، یک کینه، یک بدخواهی، یک کلمه غیبت، یک جواب تند به مادر، همه و همه ثبت شده است.
آیت الله موحدی کرمانی ادامه داد: خدایا ما را در روز قیامت رسوا نکن و آبروی ما را نبر، چون در عالم قیامت همه پرده‌ها عقب می‌رود و اسرار روشن و همه چیز نمایان می‌شود.
وی افزود: یکی دیگر از نام‌های قیامت یوم الفصل است و مشخص می‌شود که هر کدام از انسان‌ها چه کاره هستند.
خطیب جمعه تهران گفت: خدایا روزی که بین بندگانت فاصله می‌اندازی و خوب‌ها را از بد‌ها جدا می‌کنی به ما رحم کن و ما را روانه جهنم نکن.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.