مراسم سوگواری سالار شهیدان در روستای لزیر شهرستان نور با حضور فومنی و بابایی

0 263

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز ، مراسم عزاداری شب ششم امام حسین در مسجد علی ابن ابیطالب

سخنرانی جناب اقای دکتر دستگذار
عرض سلام و احترام خدمت حضار محترم عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت سید الشهدا و همچنین خیر مقدم دارم خدمت شما مهمانان گرامی و به خصوص حجت الاسلام و المسلمین محمد زارع فومنی دبیر کل حزب مردمی اصلاحات کشور وجناب سردار عباس بابایی مدیریت بحران استان قدس رضوی و مهمان ویژه امشب.
صحبت های خودم را با فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ماه محرم شروع میکنم :ماه محرم ماه امام حسین است ،ماه محرم ماه حسینی است ،شهادت ،اخلاص ،وفا،جهاد ،همه مسائلی که سید الشهدا برای ان قیام کرد ماه سیدالشهدا است
به عنوان فعال سیاسی، فرهنگی در سطح استان اندک زمانی در خدمت شما خواهم بود :شهادت حضرت سید الشهدا ضایعه بسیار سنگین بر ما شیعیان و حتی بشریت بوده است.ما توان درک جایگاه سید الشهدا را نداشته و نداریم ان شا الله که در جمع ما بزرگ مردانی هستند که خودشان را با شعار و از عملکرد سید الشهدا هماهنگ می کنند. ما فاصله زیادی با اهداف سید الشهدا داریم از انجایی که هدف اصلی امام حسین تشکیل حکومت اسلامی بود و عدالت جزیی از شعار آن بود.
در سطح اسلام ، قران ، ائمه ، قانون اساسی و شعار اساسی انقلاب اسلامی ما عدالت بوده است همانگونه که در جامعه میبینیم با عدالت فاصله زیادی داریم .
عدالت ،محور خیلی از مسائل جامعه است ؛ما توانایی اجرای عدالت در زمینه ی اقتصادی را هم نداشتیم و عده ایی با استفاده از منصب های اداری مخصوصا الان که خیلی مشاهده میشود توانستند اقتصاد خودشان را غنی کنند؛بنده به عنوان فعال سیاسی مدتی است که به خاطرمسائلی در برخی زمینه مجبوربه سکوت شدم که بسیار رنج می برم و هیچ مدیر دولتی نتوانست در کار ما دخالت کند.چیزی که دین ما ،قانون اساسی ،انقلاب اسلامی ،جانبازان ،شهدا به ما گفتند به هیچ عنوان از حقوق مردم کوتاه نخواهیم امد و همچنان در استان به عنوان فرزند شما تلاش خواهیم کرد ان طوری که جامعه ومردم ما شایسته هستند در خدمت شان خواهیم بود ما در زمینه اسیب های اجتماعی کجای کارییم : چه کسانی باید پاسخگو باشند؟ همه شماعزیزان ،بنده و مسئولان، اسیب های اجتماعی را لمس میکنند چرا حرف نمی زنند؟ چرا پی گیری نمیکنند؟ چرا کوله بار خودشان بر دوش دیگران میگذارند ؟چه کسی باید پاسخگو باشد ؟ما مسائلی در کشور لمس میکنیم و رهبری معظم در این زمینه خیلی تاکید کردند مدیرانی که لایق نیستند هر چه سریعتر از مسئولیت خود کنار گذاشته شوند ان شالله شما مردم عزیز و بنده به عنوان شهروند در هرجا که هستیم و هر مسئولی که تخلف می کند در مقابلش مقاومت کنیم. در کشورهای پیشرفته مردم ۵۰درصد از فساد را پی گیری می کنند اما در کشور ما ایران تنها ۱۰درصد مردم پی گیر مفسدان هستند .خیلی جاها به اسانی کنار این مفسدان رد میشوند هیچ کشور خارجی ،هیچ شهروند خارجی ،برای من وشما دل نخواهد سوزاند .همه ما در برابر قران وقانون اساسی مسئولیم .این اجازه را به ما داد هرجای که بتوانیم دفاع کنیم
اگر قرار بود افراد خاصی به مردم خط بدهند و مردم را بترسانند وحقی را که قانون اساسی ودین به مردم داده است ما با ایشان مبارزه خواهیم کرد وبنده دینی به هیچ دولت ،نه به این دولت ،نه به دولت گذشته ونه به دولت اینده ندارم. هر دولتی که در چارچوب قانون اساسی ومردم حرکت کند بنده در خدمت ان ها هستم. امیدواریم که خداوند به ما کمک کند که هر جا هستیم برای حل مشکلات مردم کمکی باشیم واگر کمکی نمیکنیم به مشکلات مردم اضافه نکنیم .
با یه جمله صحبت های خود را تمام میکنم بنده سرباز رهبری ،مدافع حقوق مردم و مبارزه با مفسدین شعار بنده می باشد

سخن سردار بابایی در این مراسم

سلام علیکم و درود خدا بر همه ی شما
اول صحبت هایم را با ذکر خاطره ای از استان قدس رضوی آغاز مینماییم ،در یکی از شبهای قشنگ تابستان ۱۳۹۵دوست عزیزمان جناب استاد محمد عرفانی از ناحیه قلب عمل باز انجام دادند و سه روز در بیمارستان امام رضا بستری بودند و همه امیدهایشان ناامید شده بود و همه درها به رویشان بسته بود و جایی نداشتند ،در عالم خواب بودند که دو سه جوان وارد اتاقی که بستری بودند شدند و با دکتر تماس گرفتن و گفتن دیگه راهی نداریم و آقای عرفانی از دست رفت، چیکار کنیم؟.این در حالی بود که چشمم نمیدید ،دست و پام حرکتی نداشت فقط گوشم میشنید بعد گفتم آقا جان من۱۵ سال خادم شمام، برای شما نوکری کردم،سینه زدم ، عزاداری کردم.اون هندو که یکبار سینه زد همه اعضای بدنش سوخت جز دست و سینش،ما که شیعه ی شماییم ،مسلمانیم و اسلام را قبول کردیم ،در همان عالم خواب بجزچراغ گنبد طلای امام رضا(ع) هیچ چراغی در مشهد روشن نبود و همین یک چراغ در آسمان تلالو میکرد،در همین هنگام امام رضا (ع)به خوابم آمد و گفت با این کاری نداشته باشید این خادم منه ، نوکر زوار منه ومن در همان خواب به امام گفتم آقاجان من دوتا کار نکرده دارم ،انجامش دادم بعدش میخواین جانمو بگیرین ،این دوکار که یکیش طلب حلالیت نکردم چون خیلی از زوار و خیلی از مشهدیا میان اینجا شاید من بد کرده باشم ،آقا جان اگر نتونستم شما عذر منو بپذیر چون اونها همه به عشق شما اومدن؛ دوم اینکه وصیت نامه ننوشتم،من آیندم چی میشه ،اون دنیا باید جواب چی بدم؟
زنگ زدن به دکترانلاین تا ایشان تشریف آوردن و من ایشان را دیدم از جایم بلند شدم و رو به امام رضا کردم و سلام دادم.و چشام باز شد ،گوشام میشنید ،میتونستم دست و پامو حرکت بدم.بیدار شدم دیدم دکتر اومد و دید هیچ کدام از علائم بیماری در مند وجود نداره.
اینها هستن و خیلیا میگن مگه مرده شفا میده ؟ بله چون مرده ماییم و زنده اصلی اونهان.
اما مراسم امشب مراسم عزاداری سیدالشهدا است که دکتر اسلام دستگذار عزیزمان بانی خیر شدند وزحمت مراسم شام دهی امشب را کشیدند.حرمت مسجد را متولی اره و شما باید متولی خوبی برای دکتر دستگذار باشید و دست برادری و همکاری بهم بدهید،دکتر دستگذار به شما گفتند میخوام همچین کاری بکنم و شما باید تلاش کنید ،من نیز از مشهد اومدم که خدمتتون عرض کنم که آقا امروز دکتر با نیت خیر ،و با پشتیبانی و دلگرمی شماها اومدند.من سیاسی نیستم ولی کشور به اصلاح سیاسی واقعا نیاز دارد،چقد ما در کشور جوان تحصیل کرده داریم؟خیلی از جوانهایی که دکترا دارند در حال جمع اوری زباله ها هستند،یک ملیون حقوق می گیرند و از ۷صبح تا ۷ غروب در پلاستیک سازی کار میکنند.آیا حق یک جوان لیسانس ،دکتر این است؟خیلی از روحانیون حتی بیمه نیستند.
از نظر من بحث اصلاح طلبی و اصول گرایی نیست چون ما چهل سال انقلاب کردیم و در این چهل سال باید به اون چیزهایی که مدنظر بود میرسیدیم.ما در ۵۰ سال پیش به ۱کیلومتری حرم ،مسجد، قبرستونی میرسیدند ضبط ماشین رو خاموش می کردیم و میخواستیم تمام چیزهای نادرست اصلاح بشه.آیا اصلاح شد؟اگر بخواهیم بحث اصول و اصلاح مدنظر باشد ماپنج اصول داریم:توحید،نبوت ومعاد،عدل و امامت.ما به کجا رسیدیم؟پسر من کارشناسی ارشد جزا شناسی رو داره ولی من با اینکه قدرت و جایگاه و توانشو داشتم به هیچکسی رو نزدم که براش کار پیدا کنه چون میگفتم اگه لیاقتشو داره به اونجا میرسه،همانطور که پدر من بیسواد بود و من رسیدم به اینجا، ایشان هم باید خودش تلاش کنه برسه به اونجایی که مدنظرش هست.
همانطور که دکتر دستگذار فرمودند :من مطیع محض ولایت، مطیع محض قانون هستم و آنچه قانون برایم تعیین کرد من همونم،
مقام معظم رهبری نیز بیان داشتند: من اصلاح طلب اصول گرام ،اصولی که در آن اصلاح نباشد نه اصول است و نه اصلاح ،باید ما امروز اینجور باشیم.چهل سال انقلاب کردیم نه رئیس جمهور خود را و نه نماینده مجلسمان را میشناسیم . از جانبازان حاضر در جلسه عذر خوای می کنم و خاک کف پایتان را سرمه چشمانم میکنم و من سردار نیستم و امروز عباس بابایی و خادم شما و امام رضام.اصلاح باید از درون صورت گیرد.دیروز نمازی که خواندیم باید با نماز امروزمان فرق داشته باشد وهمانطور که علما فرمودند دیروز و امروز هیچ مسلمانی باهم شبیه نیست.
سال ۱۳۷۶ چندین پایگاه در ایران بنا شده بود و اسم این پایگاه ها به اسم سی, تی, بی ,تی ,او،بود و از بابل تا آستارا حضورداشت. و این مرکز سی تی بی تی او یعنی مرکز زلزله نگاری ،اگر یادتون باشه یکسال گفتند تهران زلزله میاد و همه به شهرهای مجاور مخصوصا مازندران رفتند و همه جارو خریدند و امروز ما شدیم کارگر آنها. کوچه به کوچه همه زمین های کشاورزی را تهرانیای عزیز برای دیگران خریدند.
الان دور تا دور حرم امام رضا عرب ها ریختند و اینها آیندشون برای ما مشخصه ؛بالای روستای امیر کبیر, روستای چارعلی،سه نقطه ی کرمان،سه نقطه مسجد سلیمان ،شش نقطه ی تهران یه حومه ای درست کردند و یک باتری داخلش گذاشتن و تو ایامی که برف میامد هیچکسی یارای رفتن به اونجاهارو نداشت.با هلیکوپتر دستگاه را در آنجا نصب میکردند تا هواپیمایی که میرفت به خارج بتونند صدای وزیر امور خارجه، رئیس جمهور و دیگر آقاین جذب کنند.ما اینها را پیدا کردیم و روزنامه کردیم و روزنامه ی کیهان نوشت که سازمان ….سپاه افشا کرد و همین برای من بس است.همه ما بیایم خادم نظام باشیم چون واقعا نظام من نظام خوبیه و به هیچکسی آزاری نمیرساند اما در دولت طاغوت ؛پدر از ورزند میترسید.اما امروز همه میتوانند آزادانه حرف خود را بزنند و هیچ ترسی وجود ندارد.


سخنان حجت الاسلام محمد زارع فومنی

از همه شما تشکر میکنم ،خصوصا از دو روحانیت معظم که نماز را پشت سر ایشان خواندیم و همچنین شما عزیزان و هم محلی های جناب اقای دکتر دستگذار که مارا قابل دانستید تا امشب در خدمت شما باشیم و بنده نیز با توجه به کسالتی که داشتم زمانی که دکتر تماس گرفتند قبول کردم که بیایم تا بتوانیم در عزای اقا امام حسین باهم حضور داشته باشیم و فیض ببریم.
به اصطلاح که میگویند کم گوی وگزیده گوی چون د
ر من نیز زیاد مصدع اوقات شما نمیشوم و چند جمله ای از قیام عاشورا و انتخابات که در آینده رقم میخورد صحبت مینمایم و از همگی التماس دعا دارم.
بنده دبیر کل حزب مردمی اصلاحات و مدیر مسئول روزنامه صدای اصلاحات کشور هستم به تبع بیشتر بحثم باید سیاسی باشد ،اما چون شب معنویت است و این شبها پر از عشق،صفا،صمیمیت و دوستی است سعی میکنم در چند مطلب کوتاه خیلی وقت شما را نگیرم .
سخنم درباره ی فلسفه ی عاشورا و چند هدفی است که آقا امام حسین (ع) برای قیام خود در روزعاشورا تعریف میکند:
سه سال قبل از شهادت آقا امام حسین (ع) در منا خطبه ی بسیار زیبایی را بیان کردند که درآن خطبه ابعاد قیام خود را در روز عاشورا بیان کردندو بعداز اینکه قصد میکنند آخرین زیارت خانه ی خدا را انجام دهند راه را به سرزمین کربلا ،دشت بلا کج میکند و دلیلش این بود که رژیم حاکم(معاویه)یک رژیم فاسد و ظالم بود ،بعد از معاویه زمانی که آقا امام حسن به شهادت میرسد و امامت به امام حسین که میرسد یزید سکان دار میشود وبعد از معاویه ،یزید خلیفه مسلمین ،به افرادی که ذینفوذ بودند دستور میدهد که با امام حسین بیعت کنند و به امام حسین (ع) پیغام میدهد که باید با من بیعت کنید تا من از جانتان بگذرم؛چون یکی از کسانی که یزید حتما با اوعلاقه به بیعت داشت ،امام حسین بود. آقا امام حسین به آنها دست رد میزند و قیام خود و حرکت انقلابی خود را آغاز میکند.دلیل قیام خود را هم اصلاح ظلم (ظلمی که عوامل یزید و معاویه بر مردم حاکم کردند)فساد،احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر ،ایستادگی در برابر کسانی که بدعت در دین میکنند قرار داد.چون میدانید معاویه نماز جمعه را در چهارشنبه اجرا میکرد و سنت پیغمبررا نقض میکند.یزید فردی مشروب خوار،فاسد،و کسی که در مجالس علنی گناه میگرد اما معاویه مرد بسیار سیاست مداری بود و جلوی مردم گناه نمیکرد.
مردم کوفه نامه نوشتن به امام حسین و گفتند تو بیایی قدمت را پر گل خواهیم کرد ما از دست یزید و معاویه خسته شدیم حالا میخواهیم شما بیایید.علما و بعضی از مذهبی ها و مردم نامه را امضا میکنند و امام را به کربلا میاورند و امام حسین (ع) نیز هدف اصلیشون اصلاح اموری بود که مَفْسَدَه در جامعه ایجاد کرده بود.
الان نیز شما میدانید که مفسده در جامعه ما زیاده و متاسفانه مشکلات زیادی جامعه ما با آن دست در گریبان است.علی رغم اینکه ۴۰ سال است قیام کردیم و خون جوانانمان را تقدیم انقلاب کردیم یک عده ی ناپاک شبانه روز در توتئه هستند که مردم را نسبت به دین و امام حسین و اهل بیت بدبین کنند .دلیل اینکه نمیخواستن مردم به مسجد بیاییند ،و برای امام اشک بریزند هم این بود :چون هرکسی جمله “ان الحسین و مصباح الهدی و سفینه النجاه “را بخواند هدایت میشود
امام حسین کشتی نجات است و هرکسی میخواهد نجات پیدا کند باید دست به دامن اهل بینت مخصوصا امام حسین شود.هرکسی میخواهد امام حسین در دنیا و آخرت از او شفاعت کند باید سوار این کشتی شود. و نوری که امام حسین دارد تا قیامت این نور تلالو میکند و نورش نور هدایت است و هرکه بتواند با این نور حرکت کند در مسیر درست حرکت کرده است لذا امام میفرمایند :”نه زیر بار ظلم برو نه به کسی ظلم نما” که این مرام حسین است و منطق دین است یعنی نباید به کسی ظلم کنیم ،در جامعه ای که ربا باشد یعنی ظلم،اکثر بانک های ما ربا میگیرد،ما که شیعه و مسلمان هستیم و ادعای نماز و خدا و اهل بیت میکنیم نباید ظلم کنیم ماسفانه ظلم امروز اپیدمی شده و گسترش پیدا کرده یا همین بحث بوروکراتیک ، نامه پراکنی ها ،اگر شخصی از قشر ضعیف جامعه بخواهد کار اداری اش را حل کند بایید از اداره ای به اداره ی دیگری برود و این در حالی است شخص پولدار،آقا زاده باشد یا پست و مقامی داشته باشید در همان اداره اول کارشان را حل میکنند که این میشود تفکر معاویه ، کسی که میخواهد با ظلم حکومت کند میشود معاویه ،کسی که در برابر ظلم می ایستد و صدای آزادی خواهی میدهد میشود امام حسین،این مکتب حسین است ،نخست فلسفه شاه دین این است.
هر یک از حرکات امام حسین (ع) دارای نمادی است مثلا برپایی نماز در ظهر عاشورا نماد این است که نماز ستون دین است اگر می خواهیم حسینی باشیم باید در رفتار وکردارمان تجدید نظر کنیم نگذاریم دینی به گردنمان باشد همانگونه که امام حسین در جمع یارانش فرمودند هرکسی که دینی به گردنش است برود الان نیز سینه زدن برای امام حسین اگر دینی به گردنمان باشد اهمیتی ندارد باید شخصی را الگو قرار دهیم که برای امام حسین جانش را فدا می کند وبه شهادت می رسد چون میداند امام حسین حق است .
هرکدام از حرکات امام حسین دارای هدفی بوده مثلا در جنگ کربلا نماز را برپا میکردند چون نماز را، یاد خدا را دوست مى داشت، محبوبش را در ظهر عاشورا فراموش نکرد! هیچ وقت راضى نشد که محبوبش ناراضى باشد. و در آخرین سجده اش در حالى که همه یاران را از دست داده بود پیشانى خونین بر خاک نهاد و فرمود: «صبراً على قضائک یارب لا اله سواک یا غیاث المستغثین، مالى رب سواک ولامعبود غیرک صبراً على حکمک
شما میبینید شهدا با عشق شهید میشوند چون میدانند حسین و علی وحسن حقن چون میدانند حضرت فاطمه زهرا (س) حقه،با اینکه از اطرافیان ضربه میخورند میان سینه سپر میکنند ،برای بهشت امام حسین جانشان را فدا میکنند ؛ما نیز اگر بخواهیم حسینی باشیم باید در رفتار و کردارمون تجدید نظر کنیم.
لذا در زمان جنگ امام حسین نیز به یاران گفتند هرکسی دینی به گردن دارد و نمیخواهد ما را همراهی کنند برود مثلا بعضیا حق الناس به گردنشان است ولی برای امام حسین سینه میزنند در حالی که امام حسین همچین سینه زنی را نمیخواهد زیرا امام حسین گفته کسی که حق الناس به گردنشه اول حق الناس خود را ادا کند ،حق پدرومادر را ادا کند ؛نکند خدای ناکرده به پدر و مادر بی احترامی کنیم که این بی احترامی باعث این میشود که عمر ما کوتاه شود .چون فرصت نداریم نمیتوانم این مباحث را باز کنم چون اینها هرکدام دارای دریایی از علم است.
چند جمله از سخن حجت الاسلام فومنی درباره آینده ی انتخابات :
من نمیخوام از مجلس اقا اباعبدلله سوء استفاده کنم و حرف سیاسی بزنم که خدای ناکرده قلب آقا امام زمان به درد بیاید،بحث من انتخاب اصلح است .من چند سالی است که آقای دکتر اسلام دستگذار را می شناسم ،از دوستان نزدیک من، بسیار امانت دار ،دست پاک و بسیار انسان بزرگی است و چون من در تهران و در جاهای مختلف با ایشان کار میکردم علارغم اینکه همشهری و هم محلی شما است من ایشان را بیشتر میشناسم. من به ایشان ایمان آوردم و ایمان دارم این مرد میتونه انشالله این خرابه ی محمودآباد،نور و این منطقه ای که سالها مدیریت ناکارامد توسط مسئولین گذشته که کاری هم در خور برای مردم منطقه نکردند ،نمونش همین آسفالت جاده آبپری که من تا به روستای لزیز برسم نشانه ی بی لیاقتی مسئولین را می رساند متوجه شدم که به خون شهدا خیانت میکنند ،مردم این منطقه چرا باید مظلوم واقع بشوند؟چرا شهرستان و منطقه به این زیبایی نباید مرکز توریسم قرار بگیرد و آباد شود؟ سیاستی در پشت صحنه است که مردم را آزار میدهد و چرا برای دکتر دستگذار که روستایی زاده و کشاورزند موانع بسیاری درست میکنند ؟چون اونها همه فامیل هستد و دستشان در یک کاسه است.
شما نیز باید اینبار با چشم باز انتخاب کنید و به کسی رای دهید که به دردتون برسد وبه مشکلات مردم رسیدگی کند .الان اوضاع بنا نشده که سبب اشتغال شود ؟ما کلی مهندس و دکتر و تحصیل کرده داریم ، چرا اینها باید الان با این وضعیت زندگی کنند ؟چرا نباید زمینه ی ازدواج جوانها فراهم شود ؟چرا برای دریافت وام انقد خانواده ها را اذیت میکنند و قشر ضعیف در پشت در بانک ولی آقازاده ها در بانکها برایشان بازه و میتوانند کل پول بانک را ببرند ؟این ضعف است وبنده از هیچ دولتی حمایت نمیکنم ،من مشاور رئیس جمهورورئیس مجلس بودم به آقای روحانی و آقای احمدی نژای و بقیه گفتم ،در روزنامه ی خودم دائما از مردم دفاع میکنم و همیشه هم بخاطرمردم در دادگاه پاسخ میدهم چون من درهر حال از حق مردم دفاع خواهم کرد. حزب، مجموعه من وتمام طرفداران ما در سراسر کشور خودمان را موظف به خدمت برای مردم کردیم ،من به دکتر دستگذار هم گفتم که وارد مجلس شدید و رای آوردید حتما باید در حال خدمت به مردم باشید چون من خودم کشاورز زاده ام و میدانم درد مردم یعنی چی ؛ پس شما دوستان باید کمک کنید و دست به دست هم دهید تا بتوانیم از حق شما دفاع کنیم.
فکر می کنید امام حسین برای چه قیام کرد؟
ما نماینده فرستادیم میرود پول ایران خودرو، پول مردم ،پول کارمندان ،پول آموزش و پرورش ،قضیه بانک سرمایه که شنیدید، پول بازنشسته هارا از آنها میگیرند که چندتا نماینده مجلس و بستگان وزرا دستشان تو کار بود به این می گویند فساد،امام حسین نیز قیام کرد که این فسادها از بین برود زیرا در حکومت یزید هم همین فساد،پارتی بازی و فامیل بازی بود.
اگر می خواهیم به لطف خدا این مناطق آباد شود حتما باید به برادر عزیز دکتر دستگذارکمک کنیم و دست به دست هم دهیم تا ان شاالله این فرد که تنها کسی است میتواند بخاطر مردم یقه وکیل،وزیر و همه را بگیرد. چون خودم بارها به چشم دیدم که به ایشان خیلی پست ،مقام پیشنهاد دادند اما ایشان قبول نکردند وچند بار با خودم در این زمینه مشورت کردند که خودم نیز با مخالفت کردن ایشان موافق بودم.چون من هم مثل ایشان زیب جیبمان بسته است و هر پولی را در جیب نمی ریزیم ،پول حرام نمی ریزیم ،ما با نان کارگری کشاورزی و با نام پاک مومن و شیعه بزرگ شدیم پس باید حواسمان را جمع کنیم که ان شا الله این دوره با ایشان همکاری لازم را انجام دهیم.

ایشان صحبت هایشان را با روضه شهادت حضرت قاسم به پایان رساند.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.