پروفسور پیروز مجتهدزاده کارشناس سیاسی بین الملل در پایگاه خبری سبز البرز

0 329

دیدار پروفسور پیروز مجتهدزاده کارشناس سیاسی بین الملل با دکتر اسلام دستگذارمدیر مسئول پایگاه خبری سبز البرز

باسلام وادب و احترام و عرض خیر مقدم خدمت جناب پروفسور پیروز مجتهدزاده، مهمان پایگاه خبری سبزالبرز که صاحب امتیاز و مدیر مسئول آن، دکتر اسلام دستگذار هستند و بنده زهرا باباپور دبیرپایگاه خبری سبزالبرز ، با توجه به اینکه همه دوستان و خبرنگاران حاضر در جلسه با نام و جایگاه شما آشنایی دارند، جهت تقویت ذهن ها مرور کوتاهی به عملکرد و مسئولیت های شما را ارائه می دهم.

جناب پروفسورپیروز مجتهد زاده متولد ۱۳۲۴ در شهرستان نور و در حال حاضر در تهران و لندن سکونت دارند. ایشان مورخ، محقق، کارشناس مسائل سیاسی بین الملل، استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپولیتیک دانشگاه های منطقه تهران، مشاور پژوهشی دانشگاه سازمان ملل متحد، مدیر بنیاد پژوهشی یوروسویکurosevic لندن، فوق دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه آکسفورد انگلیس، پژوهشکده گروه، استاد مدعو، عضو هیئت علمی، مشاور موسسه ی پژوهشی مرزهای بین المللی لندن، مشاور پژوهشی سازمان ملل متحد توکیو از سال ۱۹۹۶ میلادی تاکنون و عضو کنفرانس بین المللی دائمی حقوق بشر دوستانه هستند.
ایشان بیش از ۳۵ جلد کتاب به زبان فارسی ،زبان انگلیسی و دیگر ترجمه ها را دارند.
جناب پروفسور در جمع ما خبرنگاران پایگاه خبری سبزالبرز، روزنامه ی صدای اصلاحات شمال کشور و نیز هفته نامه سبز دریا حضور دارند. از آنجایی که جناب عالی در مسائل روز سیاست جهانی خصوصاً خلیج فارس آگاهی دارید ما را بر آن داشت تا جلسه ای با شما داشته باشیم تا بتوانیم از نکته نظرات شما ازتحرکات منطقه ای استفاده نمائیم.
صحبت های ما با جناب عالی در خصوص چند زمینه است.

– چه عاملی باعث خروج آمریکا از برجام شد؟ آیا تاکنون بعد از گذشت ۱۴ ماه آمریکا به اهداف خود در خروج از برجام رسید؟
پروفسور مجتهد زاده در جواب خبرنگار: تفسیر می کنم که کجا تقصیر ما بود؛ مقدار زیادی تقصیر ما نبود، همیشه در هر قراردادی که می بندید باید یک ماده ی نهایی گنجانده شود که تضمین ها هستندو باید تضمین بدهند امضاء کنندگان از این تعهد خارج نشوند و اگر خارج شوند چه تنبیهاتی باید در نظر بگیرند؛متاسفانه تقصیر ما آن بود آنجایی که برجام را امضا کردیم دقت نکردیم و من هم همان موقع انتقاد می کردم و ایراد می گرفتم و اشاره کردم حتی گاهی با تندی؛ که آقا امضا کردیم چیزهایی که تعهد ایران است همه عملی و تعهدهای دیگران همه وعده است برای اینکه وعده عمل شود باید تضمینی در کار باشد بنده حدس می زدم آن قرارداد برجام بیشتر خواسته ی شخص اوباما بود رئیس جمهور وقت و اوباما با حسن نیت یا هر اسم دیگری روی آن بگذاریم خیلی همت کرد و جلو آمد عرض کنم که تضمین های لازم را از ایران گرفتند ولی اواخر دولت اوباما بود و این دغدغه خاطر برای بعضی از ما وجود داشت که وقتی به انتخابات ایالات متحده نگاه می کنیم به تناوب صورت می گیرد یک دوره رئیس جمهور انتخاب می شود معمولاً دوره دومش هم انتخاب می شود و انتخابات بعدی، حزب بعدی است وچون اوباما هم دور دوم دوران ریاست جمهوری خودش را می گذراند و به احتمال خیلی زیاد حزب جمهوری خواه ,دوره بعد انتخاب می شود.عرض کنم که هر کسی خطایی کند چه عواقبی خواهد داشت کسی گوش نکرد و تصادف،یک حادثه است اینکه انتخابات پیش آمد آقایی به نام دونالد ترامپ ریاست جمهوری رسید یک آدمی به ریاست جمهوری رسید که از نظر من یک آدم سیاسی نبود بلکه یک فرد تاجر،شومن،سبک مغز و بی تجربه در زمینه ی سیاسی بود.
همه شما شنیدید که آقای اوباما اولین رئیس جمهور سیاه پوست ایالات متحده آمریکا بود و سفید پوست های گرایش به نژاد، طبیعتاً خوششان نمی آمد و خیلی ها فکر می کردند که بزرگترین و بدترین مصیبت تاریخ حاصل شد و این شخص هم آقای ترامپ عقده ی شدیدی به آقای اوباما دارد و این خروجش از برجام از لج اوباما بود نه از لج ایران.این شدت و عصبانیت نسبت به ایران، نشان می دهد در حقیقت نسبت به اوباما است خروج از قرارداد محیط زیست وخروج از نفت به ایران ربطی نداشت خدارحم کرد که آمریکا را از سازمان ملل خارج نکرد.یادتان هست هنگام خروج از برجام چه گفت؟می گفت که من می خواهم برجام بهتری را برپا کنم من باید الاهده با ایرانی ها مذاکره کنم و دستاورد بهتری داشته باشم؛ از دید نژاد پرستی و کاپیتالیستی به قضیه نگاه می کرد. درعمل این مبارزه لج بازی با ایران بود ولی در اصل مسأله ایران نبود اوباما بود. هر روز یک اتفاق جدید به وجود می آید و غیر از این آقای ترامپ یک مسئله دیگر هم دارد و آنکه فکر میکند از همه رئیس جمهورهای آمریکا بهتر است و برای این کار نمایش مذاکره با رئیس جمهور کره شمالی را انجام داد و بعد از سه بار ملاقات هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و فقط دنبال شهرت و آوازه است و در رابطه با کشور ایران هم دیده اید که هر روز یک نظری دارد و صحبت از مذاکره با ایران را می زند

-هدف قرار گرفتن پهپاد جاسوسی آمریکا توسط نیروهای مسلح ایران،قدرت نظامی ایران را تثبیت کرد .شما فکر می کنید آمریکا در تدارک جنگ با ایران است؟ آمریکا توان جنگ با ایران را در منطقه دارد؟ و یا ایران توان مقابله با آمریکا را خواهد داشت؟
آمریکا با بوق و کرنا درعالم می گفت ایران تجاوزگر است به حق و حقوق ما که در دریای آزاد پرواز می کردیم و یک سری اطلاعات اشتباهی دادند که وارد حریم ایران نشدند و وزیر امور خارجه مطالبی را مطرح کرد که آن پهپاد وارد ایران شد و طبق مقررات بین المللی هر شی تهدیدکننده وارد حریم هوایی شود حق دارید که آن را هدف قرار دهید و ایران هم ثابت کرد که این حق را داشته است و در هر شرایط استراتژیک وقتی یک شی تهدید کننده وارد می شود و باید حریم هوایی اندازه گیری شود و حریم هوایی در ۱۲ مایلی ساحل است و حتی اگر به حریم ۱۲ مایلی وارد نشد ،هر کشوری حریم امنیتی حساسیت هم دارد اگر به ۱ یا ۲ کیلومتری حریم هوایی هم برسد باید مورد هدف قرار گیرد و قدرت نظامی کاملاً تثبیت شده است و البته این ربطی به قدرت نظامی نداشت چون لشکرکشی نبود این یک بحث امنیتی موضعی بیشتر جغرافیایی بود تا ارتش که از نظر جغرافیایی درست انجام شد و من اگر جای اقایان نظامی ایران بودم می گویم مطلقاً در این زمینه ها صحبت نکنید که در مبادلات دیپلماتیک وقتی از خود دفاع می کنید دیگر حمله نکنید و شما ثابت کردید که هیچ کس نمی تواند شی تهدیدآمیز را به ایران بفرستد و این یک جنبه دفاعی دارد.
ضمن عرض خسته نباشید خدمت جناب پروفسور مجتهدزاده دوستان چون از قبل برنامه ریزی شده با اعلام نام افراد سئوالات خود را مطرح کنید.
خیلی ممنون هستم از محبت شما و خوشحالم از اینکه در خدمت شما هستم.

فاطمه باباپور خبرنگار پایگاه خبری سبزالبرز:
آمریکا نسبت به تکنولوژی نظامی ایران چه اندازه آگاهی دارد؟
در یک بحث عمومی می توان گفت که نباید به دشمن آمار داد و من خاطرم است که در دهه ۱۹۷۰ که ما دانشجو بودیم می گفتند که اسرائیل ۲۰۰ کلاهک اتمی دارد و سوال این است که آیا از آن تاریخ تا حالا می توان تأیید کرد که الان همین میزان کلاهک را دارد؟ من نظامی نیستم ولی خدمت سربازی کردم و آن زمان به ما می گفتند که کوچکترین اطلاعاتی به دشمن نباید داد چون باید دشمن را غافلگیر کرد و این اطلاعات را کسی نباید بداند مگر فرماندهان نظامی صلاح بدانند در این باره صحبت کنند. ولی استنباط این است که دستگاه های جاسوسی و اطلاعاتی دشمن از تکنولوژی نظامی ما خبر دارند.

مژگان محسنی بندپی خبرنگار پایگاه خبری سبزالبرز:
– آیا ایران توان بستن تنگه هرمز را دارد؟
خیر ـ تنگه هرمز از طرف هیچ کس قابل بستن نیست مگر در شرایط جنگی چون تنگه هرمز از نظر جغرافیایی طوری است که هیچ کشوری نمی تواند آن را ببندد مگر اینکه به فضای بین المللی تجاوز شود و تنگه هرمز مسیر رفت و آمد کشتی های نفتی است و بعد از انقلاب از نزدیکی سواحل عمان می گذرد چون عمیق ترین قسمت ها در نزدیکی سواحل عمان است و این خطوط رفت و آمد را سازمان بین المللی کشتی رانی مشخص می کند و کشتی ها از تنگه هرمز عبور می کنند و اگر ما بخواهیم ببندیم باید به آب های عمان تجاوز کنیم و این شرایط جنگی است.

مقصودی خبرنگار پایگاه خبری سبزالبرز:
ـ آیا مقدمات جنگ ایران با آمریکا در حال فراهم شدن است؟
ظاهر قضیه با باطن آن فرق می کند و خیلی پیچیده تر از این حرفهاست.
رهبران دو کشور خواهان دعوا نیستند و رهبر جمهوری اسلامی ایران هم گفتند که نه جنگ و نه مذاکره می کنیم. اتفاقات و حوادثی سازمان یافته و یا سازمان نیافته که می افتد هر دوطرف می خواهند جلوگیری کنند و آن را کاهش دهند هرکشوری که بخواهد جنگ کند باید ملاحظات زیادی را در نظر بگیرد درایالات متحده،رئیس جمهور همه کاره نیست و شخصاً نمی تواند جنگ ایجاد کند.

خداوردی خبرنگار روزنامه صدای اصلاحات ویژه شمال:
ـ اگر جنگی صورت گیرد تکلیف گاوشیرده آمریکا چه خواهد شد؟
گاوشیرده همچنان در حال چریدن خواهد بود و سرجای خود خواهد ماند. اگر خدای نکرده اتفاق بیافتد عربستان صعودی کمتر از آن است که بخواهد دخالت کند.
ـ از نظر اقتصادی هم آمریکا دچار مشکلات است و هم ایران؛بعد از شروع جنگ چه تأثیری در اقتصاد این دو کشور خواهد داشت؟
من نمی دانم وجنگ یک کلمه عمومی است و در عمل جنگ هایی مثل جنگ جهانی دوم ،بمب اتم می اید و همه چیز را نابود می کند و بستگی به نوع جنگ دارد و بعضی جنگ ها محدود هستند؛ ما ملت ایران ملتی هستیم که خیلی مقاومت می کند و در این مقاومت صدمات زیادی خواهیم دید. خود سازمان ملل این اجازه را نمی دهد که یک کشور نابود خواهد شد. و اگر چنین جنگی اتفاق می افتد یک قبر بزرگی کنده می شود که به خودش صدمات مالی کم برسد ولی از نظر حیثیتی به عنوان ابرقدرت ها باید در آن قبر دفن کند و آن آمریکایی که به همه دستور می دهد، آن آمریکا از بین می رود به همین دلیل است که جنگی نخواهد شد و رؤسای دوطرف عاقل تر از آن هستند که جنگی صورت گیرد و جهان هم اجازه نخواهد داد وهمه در تلاش هستند که اجازه ندهند این وضعیت اتفاق بیافتد.

لورائی خبرنگار هفته نامه سبزدریا:
ـ آیا شما فکر می کنید شرایط خلیج فارس در حالت صلح باقی خواهد ماند؟
در بحث جغرافیای سیاسی چیزی به اسم سهم نداریم و این موضوع توسط کسانی ارائه شد که جغرافیای سیاسی نمی دانند. آب و خاک و دریا یک پدیده جغرافیایی است، سهمی نیست بلکه طبیعی است.تقسیم آب و خاک مقرراتی دارد و هر کشوری آبهای سرزمینی دارد ۱۲ مایل از ساحل به داخل است. یک کشوری مثل عراق ساحلش به آب های خلیج فارس ۷۰ کیلومتر و کشوری مثل ایران ۱۰۰۰ کیلومتر، فاصله طبیعت این است و طول ساحل و شکل ساحل راباید دید و این ها مسائل فنی جغرافیایی است شمال خلیج فارس تماماً مال ایران است و جنوب و شرق بین ۸ کشور تقسیم شده است طبیعتاً سهم ایران بیشتر است .

ـ اگر جنگی صورت بگیرد اروپا چه کار خواهد کرد؟ آیا اروپا با آمریکا همراه خواهد شد یا سکوت خواهد کرد؟
بستگی به اقدام ما دارد هر قهر و آشتی یک طرفه نیست و جنگ هم دوطرفه است و آینده را نمی شود پیش بینی کرد، آینده یک کشور را باید در دانشگاه ها دید و نمی شود در مورد جنگ آینده نگری کرد ولی بستگی به رفتارمان دارد و براساس اینکه جنگ بحث یک طرفه نیست و دوطرفه است اگر بعضی از دوستان را رها کنند روزی ۵ یا ۶ جنگ ایجاد می کنند.
ـ آیا با شکست داعش در منطقه مخصوصاً در سوریه و عراق آیا آمریکا به دنبال تشکیل گروهی شبیه به داعش است و آیا این امکان دارد؟
شما به صراحت نمی توانید بگویید داعش را آمریکا ایجاد کرده است بیشترعربستان و پاکستان دوره ی نوازشریف براساس اطلاعات داعش، مرحله اول آن طالبان افغانستان ،دولت نوازشریف ،پول آل سعود و با اجازه آمریکا ایجاد کردند و چون پاکستان دنبال یک کشور مستعمره بود و می خواست افغانستان را مستعمره خود کند و زمانی که شوروری به افغانستان حمله کرد انگیزه ای شد که بروند دنبال اسلام گرایی و طالبان را در افغانستان و بعد آن القاعده و بعد داعش را ایجاد کردند؛ داعش مخفف دولت اسلامی شام وعراق، یعنی خلافت بین امیه و بنی عباس را در جهان اسلام تجدید کنند و جهان اسلام را زیرچتر یک حکومت و خلافت اسلامی درمقابل جمهوری اسلامی ایران که یک حکومت شیعه است و ادعای جهانی دارد به وجود آورند. فکر نمی کنم جانشین داعش بوجود بیاید چون اعتبار و ابروی حکومت اسلامی شام و بغداد از بین رفت و چون تمام کشورهای اسلامی علیه آن بلند شدند.

-جناب پروفسور شما معتقد هستید جنگی صورت نمیگیرد، دلایل شما در این خصوص چیست؟
فعلاً آثارو اثر جنگی نمی بینیم واگر جنگی صورت گیرد هردو طرف وارد خطر بزرگی می شوند واین یک خطرجهانی است وبه این خاطر کشورهای عمده جهانی همگی ناراحت هستند .یکی از صاحب نظران آمریکایی گفت هر کاری می کنید فقط ایران را دست کم نگیرد.

ـ پس امریکا متوجه هست که ایران قدرت برتر منطقه است؟
اصلاً این بحث شعاری را بکار نمیبریم چون این بحث به ضرر ما است و آمریکا ابرقدرت جهان است ولی خیلی کم این لفظ را می برند. ضرب المثل فارسی درختی که ثمرش بیشتر سرش پایین تر و این لفظ هم دشمن تراشی می کند و هم تحریک ایجاد می شود. باید برخورد واقع گرایانه و عاقلانه باشد.

-چقدر آمریکا توان مقابله با فروش نفت ایران را دارد؟
تا حدود زیادی این امکان را دارد چون تا حدود زیادی مکانیزم بازار، مکانیزم رقابت است و آمریکا می خواهد صادرات نفت را به صفر برساند ولی نمی تواند، او باید کاری کند که خریداری نداشته باشد و بعد تحریم کند.
مقداری نفت به صورت های مختلف الان هم به فروش می رسد و مقداری را نمی توانند ،و در زمان قبل انقلاب مقداری از چاه های نفت دریای شمال را خریداری کردیم و با انگلیسی ها شریک هستیم و انگلیسی ها در ابتدای قضیه به آمریکایی ها هشدار دادند و آنها اگر همه نفت ایران را تحریم کنند این منابع را نمی توانند تحریم کنند واین خود یک روزنه امیدی برای ایران است.

-شما به عنوان یک جغرافیدان در مورد انتقال آب دریای خزر به سمت سمنان چه نظری دارید؟
مکانیزم سطح ورود و خروج آب دریای خزرخیلی بالاست که نقصان ایجاد نمیشود و با چهارتا تلمبه کار گذاشتن آب دریای خزر کم نمی شود زیرا توسط چندین رودخانه ی بزرگ تامین میشود.
صحرای سمنان از دریای خزر بیش از ۱۰۰۰ متر بالاتر است این غیرممکن است و شدنی نیست وهیچ ادم عاقل همچین هزینه ایی را نخواهد کردو هیج توجیع اقتصادی ندارد .نه دریای مازندران آبش کم خواهد شد و نه سمنانی ها باید امیدوار به دریای مازندران باشند به خاطر ارتفاع بالا وهزینه زیادی که دارد و بردن آب دریای خزر به سمنان یک شوخی بیش نیست.

از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار داده اید کمال تقدیر و تشکر را داریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.