وزیر بهداشت: ۹۷ درصد تولیدات دارو داخلی است

0 32

وزیر بهداشت گفت: ۹۷ درصد تولیدات دارو داخلی است و تنها کمتر از سه درصد آن از طریق واردات انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز ، سعید نمکی جلسه شورای اداری شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس با بیان اینکه امروزه پیوند عضو را از تمامی مناطق می پذیریم و گفت: در امور سلامت از تمام دنیا بی نیاز هسیتم.

وی با اظهار اینکه در امور سلامت از تمام دنیا بی نیاز هستیم افزود: میزان مرگ و میر اطفال بالای ۱۲۰ مورد بود که امروز کاهش یافت و میران مرگ و میر زنان باردار به کمتر از یک دهم درصد نسبت به قبل از انقلاب رسید.

وی با اشاره به اینکه ۹۷ درصد تولید داروها داخلی است و کمتر از سه درصد از طریق واردات انجام می شود گفت: امروز ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور فعال است.

وزیر بهداشت نظام سلامت را از اولویت های دولت بیان کرد و گفت: سهم سلامت از تولید ناخالص ملی به ۹ درصد رسید که اقدامی ارزشمند است.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در کشور گفت: طرح تحول سلامت یکسری زیرساخت و مقدمه مانند سیستم ارجاع، راهنماهای بالینی و غیره نیاز دارد و برای اجرای طرح تحول سلامت بدون زیرساخت ها، هزینه ای بر نظام سلامت تحمیل می کنیم و این سبب خداحافظی وزیر سابق بهداشت از وزارتخانه می شود.

وی با اظهار اینکه قطار طرح تحول را در ایستگاهی نگه نخواهم داشت و در عین حرکت، آن را تعمیر می کنم گفت: رفع نقصان های طرح تحول سلامت و تقویت نقاط قوت و توجه به نقاط کمتر برخوردار و توزیع عادلانه منابع از جمله اهداف است.

نمکی یادآور شد: کاهش بیشتر پرداخت از جیب بیمار را به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد و حمایت ویژه از بیماران خاص و صعب العلاج از دیگر برنامه ها است و همچنین درباره ماندگاری پزشک در نفاط کمتر برخوردار تلاش خواهیم کرد.

وی ایجاد انگیزه بیشتر برای بخش خصوصی را از دیگر برنامه ها برشمرد و گفت: مرحله دوم طرح تحول سلامت با اولویت درمان سرپایی با بستری و پیشگیری بر درمان در حال اجرا است.

وی با اشاره به تغییر سیمای بیماری ها و مرگ و میرها مانند حوادث جاده ای، گفت: فاز تغییر سیمای همه گیری بیماری ها از واگیر به غیرواگیر مسئله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نمکی با اشاره به ۳۸۰ مرگ در سال ۸۶ گفت: براساس تحصیل ها بیش از ۳۰۰ هزار مرگ براثر بیماری های غیرواگیر و ۸۰ هزار نفر نیز براثر فشار خون بوده است.

وزیر بهداشت با اشاره به سیل مخرب سال جاری گفت: در سیل امسال هیچ مورد و مرگ ناشی از اپیدمی نداشتیم که مایه حیرت سازمان جهانی بهداشت شده است.

سعید نمکی با اشاره به اجرای طرح ملی کنترل فشار خون گفت: از ۴۰ میلیون جمعیت هدف قرار بود که ۲۰ میلیون نفر پایش شوند که فشار خون ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر پایش شده است و دو میلیون و ۷۰۰ هزارنفر دارای فشار خون بالا شناسایی شدند و بیش از ۱۰ میلیون نفر نیز در آستانه و مستعد ابتلای به فشار خون قرار دارند.

وی بهداشت روان را از جمله مشکلات و معضلات کشور بیان کرد و گفت: فضای ناشاد جامعه ار جمله دلایل بروز مشکلات روان به شمار می رودوی با بیان اینکه واگن سلامت و بهداشت را به قطار سیاست متصل نمی کنم گفت: من وزیر بهداشت همه مردم ایران هستم و مردم نباید لگدمال سیاست های ابلهانه شوند.

وی با تاکید بر بهداشت سالمندان گفت: سالمندان ما جوانی نکرده پیر و جوانان کودکی نکرده جوان می شوند و در آینده نزدیک با جمعیت سالمند روانپریش مواجه خواهیم شد و سالمندی پرهزینه مواجه خواهیم بود.

سعید نمکی حاشیه نشینی را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: سلامت مردان نیز از بحث های جدی است و مردان از گروه های مغفول مانده در بخش سلامت هستند.

وزیر بهداشت با عنوان پرونده الکترونیک سلامت به پایان رسیده است گفت: پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ریل و زیرساخت به سرانجام رسیده است و مازندران در پزشک خانواده و سیستم ارجاع پیشتاز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.