برنده شدن بانوان ایرانی و خارجی در جایزه جهانی گوهرشاد

هشت بانوی ایرانی و خارجی برنده جایزه جهانی گوهرشاد شدند

0 118

دبیر جشنواره جایزه جهانی گوهرشاد روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: این جشنواره برای چهارمین سال متوالی با تاکید بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر نشر معارف قرآن و اهل بیت (ع)، با الگو قرار دادن زنان مسلمان و سایر ادیان ابراهیمی که بر محور فطرت و انسانیت زندگی می‌کنند و در جامعه نقش آفرین هستند در مشهد در حال برگزاری است.

علی سروری مجد افزود: بانو گوهرشاد همسر شاهرخ فرزند تیمور در زمان زندگی پر برکت خود توانست با ساخت مسجد گوهرشاد و سایر موقوفات و خدمات اجتماعی، خوی تهاجمی حکومت وقت را به سوی کارهای فرهنگی و اجتماعی بکشاند و باعث و بانی روالی در جامعه شد که علاوه بر ترویج روح معنوی و اعتقادی توجه به کارهای عام المنفعه را نیز رواج می‌دهد.

وی اظهار داشت: این بانوی نیکوکار حدود ۶۰۰ سال قبل مسجد گوهرشاد را ساخته و برای عمران و آبادنی آن و نشر معارف اسلامی موقوفات فراوان نیز قرار داده و نه تنها کار عمرانی کرده بلکه خونخواری و ظلم مغولان را به سوی کار فرهنگی سوق داده و اصل ایجاد این بنا در کنار مرقد مطهر حضرت امام هشتم (ع) نیز از دیگر برکات معنوی این مسجد است که هیچ ساعتی از شبانه روز خالی از نمازگزاران و مؤمنین نیست.

وی گفت: هدف از برگزاری جشنواره فرهنگی جایزه جهانی گوهرشاد در مشهد مقدس، معرفی بانوانی است که با تاسی از ائمه اطهار (ع) و زنان الگوی جامعه، با علم، دانش، سواد، ثروت و امکانات خود در راه خدمت به جوامع انسانی گام‌های بزرگی برداشته اند.

سروری مجد افزود: در این دوره از جشنواره نیز همانند سالهای قبل چهار بانوی ایرانی و چهار بانوی خارجی با محوریت خدمات فرهنگی، فرهیختگی، حسن شهرت، انقلابی بودن، نیکو کاری و انجام خدمات عام المنفعه انتخاب شده اند.

وی اظهار داشت: برای انتخاب بانوان برگزیده این جشنواره خصایصی از قبیل ایثار و شهادت، مقاومت و بیداری اسلامی، وقف و امور خیریه، امور فرهنگی و رسانه‌ای، عمرانی، پزشکی، آموزشی علمی پژوهشی و کارآفرینی مورد پایش هیأت داوران قرار گرفت که در این راستا بانوان خارجی از کشورهای هندوستان، نیجریه، افغانستان و میانمار و بانوان ایرانی از مشهد، یزد و تهران انتخاب شدند که نوزدهم ماه جاری طی مراسمی از آنان تجلیل می‌شود.

وی گفت: این جشنواره به دنبال جریان سازی فرهنگی است و انتظاراتی که از بر گزیدگان می‌رود آن است که افرادی با شرایط خودشان را شناسایی و به جشنواره معرفی کنند و ترویج کننده شبکه ارتباطی بین بانوان نمونه باشند.

سروری مجد افزود: علاوه بر آن برگزیدگان این جشنواره باید شبکه سازی کنند تا با ارتباط شبکه ای بتوانند هنگام بروز مسائلی از قبیل سیل و زلزله از امکانات شبکه ای ایجاد شده استفاده نموده و کارهای بزرگی انجام دهند.

وی اظهار داشت: با احتساب هشت بانوی برگزیده امسال تاکنون ۳۲ بانوی نمونه تحت عنوان این جشنواره تجلیل شده اند که مراحل گزینشی بسیار سختی را برای کسب این مقام طی کرده اند به عنوان مثال در سال جاری از بین ۱۶۰ رزومه ارسالی هشت نفر انتخاب شده اند که حکایت از انتخاب دشوار این بانوان برگزیده دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته در راستای معرفی بهتر بانو گوهرشاد به جهان اسلام و افکار عمومی همایشی در مشهد برگزار شد گفت: بانوان الگوی جامعه کم نیستند که بانو “ستی فاطمه خاتون” همسر امیرچخماق یزد نیز از این جمله افراد است که از وی بناها و موقافوت عام المنفعه بسیار مثل مسجد و کتابخانه به جای مانده است و خانم دکتر گرانپایه که تاکنون ۵۵ هزار معاینه رایگان و حدود پنج هزار و ۵۰۰ عمل جراحی رایگان انجام داده و در زمینه مدرسه سازی نیز خدمات بانوان خیر و نیکوکار نیزاری و گیتی نژاد در ترویج این عمل خیر بسیار مؤثر بوده است.

سروری مجد افزود: نظیر جشنواره بانو گوهرشاد نیز تاکنون در استان‌های یزد و تهران برگزار شده و بنا داریم در سایر استان‌های کشور نیز آن را راه اندازی کنیم.

معاون دبیرخانه جشنواره جایزه جهانی گوهرشاد نیز در این نشست گفت: در چهار سال گذشته رزومه بانوان نیکوکار از کشورهای ژاپن، پاکستان، مالزی، اندونزی، آلمان، ایتالیا، کانادا و سوریه دریافت کردیم که این کشورها برنده نداشتند اما شرکت کنندگان کشورهای تانزانیا، عراق، کویت، بحرین، کنیا، نیجریه، روسیه، هندوستان، انگلستان، افغانستان، میانمار و ترکیه برنده شده اند و در داخل کشور نیز تاکنون از استان‌های اصفهان، یزد، فارس، خراسان رضوی و تهران برگزیده داشته ایم.

مراسم پایانی جشنواره جایزه جهانی گوهرشاد روز چهارشنبه هفته جاری در تالار کتابخانه مرکزی آستان قدی رضوی با حضور نماینده ولی فقیه و سایر مسئولان استان و میهمانان خارجی برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.