۴۲ برنامه با محوریت بررسی جنبه‌های علمی شخصیت امام رضا(ع) در دهه کرامت برگزار می‌شود

0 104

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از برگزاری ۴۲ برنامه علمی‌ پژوهشی با محوریت بررسی جنبه‌های علمی و معرفتی شخصیت امام رضا(ع) توسط معاونت علمی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به مناسبت دهه کرامت ترتیب داده شده، خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز ، حجت‌الاسلام محمود مرویان در نشست خبری که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، گفت: ویژگی ممتاز این بنیاد در کنار فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی درراستای سیره رضوی، بازخوانی از شخصیت علمی و معرفتی امام هشتم(ع) است.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: به مناسبت دهه کرامت ۱۵ برنامه از طرف معاونت علمی آستان ‌قدس رضوی و ۲۷ برنامه از طرف بنیاد پژوهش‌های اسلامی در نظر گرفته شده که رویکرد تمام آن‌ها، بررسی جنبه‌های علمی و معرفتی شخصیت امام رضا(ع) است.

وی ادامه داد: نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در قم در دهه کرامت دو کرسی ترویجی با رویکرد تمدنی و شناسایی مبانی و قواعد سیره امام رضا(ع)، یک نشست علمی با محوریت مدیریت در سیره رضوی و یک نشست علمی نیز با رویکرد نقد و بررسی کارنامه نشر آستان قدس رضوی در موضوع امام رضا(ع) با عنوان «کتاب رضوی در آینه پژوهش» با حضور اساتید متخصص علوم انسانی را برگزار می‌کند.

مرویان به همکاری بین بنیاد پژوهش‌ها و رادیو زیارت و رادیو معارف در دهه کرامت اشاره و اضافه کرد: توسط نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در قم و مشهد با همکاری رادیو زیارت و رادیو معارف، ۱۲ برنامه رادیویی در مشهد و ۱۲ برنامه در رادیو معارف قم پخش می‌شود که از جمله محوریت‌های آن توصیف ابعاد شخصیتی امام هشتم(ع) مانند تولد و جایگاه ایشان، بررسی جایگاه حرم رضوی در شکل‌گیری قیام‌های تاریخی قبل از انقلاب، ولایت‌عهدی امام رضا(ع) و مناظرات و گفت‌وگوهای ایشان با عالمان است که برنامه رادیو معارف از ۱۲ تا ۲۲ تیرماه در ساعت ۱۴:۴۰ به مدت ۵۰ دقیقه پخش می‌شود.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه طرح مدرسه تابستانی رضوی به مناسبت دهه کرامت و در مراکز ۶ استان برگزار می‌شود، متذکر شد: طرح تابستانی مدرسه رضوی در استان‌های اصفهان، ارومیه، شیراز، یزد و مازندران برگزار می‌شود و محوریت اصلی آن‌ها تفسیر جایگاه زن و خانواده با توجه به سبک زندگی رضوی و هم‌چنین بررسی میراث تفسیری و حدیثی امام رضا(ع) است.

وی در مورد سومین همایش علمی سیره امام رضا(ع) نیز گفت: این سلسله همایش در قم با موضوع سیره مدیریتی امام رضا(ع)، تبیین حکمت شیعی در سیره رضوی و میراث و آموزه‌های فقهی این امام برگزار می‌شود.
مرویان تصریح کرد: نشست تخصصی گام دوم انقلاب و استراتژی روابط بین‌المللی ایران در پنج‌شنبه ۱۳ تیرماه با حضور فؤاد ایزدی انجام می‌شود.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی درباره نشست هم‌اندیشی مولفان کتب رضوی در تاریخ ۱۵ تیر توضیح داد: رویکرد این دورهمی، هم‌اندیشی و اشتراک نظرات نویسندگانی است که در موضوعات مربوط به امام هشتم(ع) و در بنیاد پژوهش‌های اسلامی، موسسه به‌نشر و معاونت تبلیغات اسلامی به فعالیت می‌پردازند، همچنین گزارش تحلیلی از جایگاه امام رضا(ع) در رسانه‌های خارجی در ادامه این نشست توسط سید بشیر حسینی بیان می‌شود.

وی با اشاره به نشست بازشناسی شخصیت‌های مدفون در حرم مطهر رضوی(ع) که به مناسبت درگذشت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای در ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود، ادامه داد: سمیناری با موضوع زیارت از دیدگاه ادیان مانند مسیحیت، یهودیت و هندو دوشنبه ۱۷ تیر در مشهد و همایشی از طرف سازمان اوقاف در امور سادات به منظور شناسایی شخصیت‌های امامزادگان در قالب همایش ملی در نیشابور همراه با رونمایی از کتاب « ستاره‌ای بر مدار خورشید» برگزار می‌شود.

مرویان تاکید کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی ۲ جلد دایرهالمعارف تدوین کرده که تمام موضوعات حول آستان قدس رضوی را در طول تاریخ دربرمی‌گیرد و از جلد دوم آن که در آستانه چاپ است، در نشست تخصصی با حضور غلامعلی حداد عادل در تاریخ پنج‌شنبه ۲۰ تیرماه رونمایی می‌شود.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: نشست تبیین مدل مفهومی حجاب هم توسط نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در ۲۲ تیرماه در دفتر امام جمعه با حضور کارشناسان عفاف و حجاب قم برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: زمان برگزاری نشست وحدت با حضور نمایندگانی از ادیان مختلف به همراه رونمایی از درگاه فروش اینترنتی بنیاد پژوهش‌های اسلامی نیز در تاریخ یکشنبه ۲۳ تیرماه است.

مرویان افزود: اردوی جهادی پزشکی خادمیاران سلامت در ۳۱ تیر و غربالگری فشار خون ویژه خادمان حریم رضوی در طول دهه کرامت انجام می‌شود.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: چهارمین دوره همایش تجلیل از بانوان نخبه، نیکوکار و توانمند هم در تاریخ ۱۹ تیرماه و در سالن قدس برگزار شده که در آن از ۸ بانو تقدیر می‌شود.

وی تشریح کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی در زمینه تولید منابع اسلامی در محورهای مختلف علمی فعالیت می‌کند و ۹۷ اثر چاپ نخست با موضوع معارف اسلامی، ۵۴ اثر چاپ مجدد و در مجموع ۱۵۱ عنوان کتاب را در سال ۹۷ به چاپ رسانده که ۲۶ عنوان با محوریت سیره رضوی است و تلاش بنیاد این بوده که هم برای مخاطبان عمومی و هم مخاطبان تخصصی با نظارت شورای علمی پژوهشی به تولید محتوا بپردازد.

مرویان در ادامه توضیح برنامه‌ها و فعالیت‌های برگزار شده بیان کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی تاکنون ۴ هزار اثر پژوهشی منتشر کرده و به طور خاص ۲۴۰‌ اثر درباره سیره رضوی و مناسب مخاطب عام است و ۶ عنوان در سال گذشته در مجامع علمی به عنوان کتب سال معرفی شدند، همچنین برگزاری ۸۵ نشست تخصصی و علمی و بازدید از مراکز علمی در کشورهایی مانند لبنان، پاکستان، افغانستان، عراق و کانادا از جمله برنامه‌های دیگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی در سال ۹۷ است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.