آمادگی برای آموزش و ترویج صنایع دستی به‌روستاییان خراسان رضوی را داریم

0 136

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: آموزش رکن توسعه، ترویج و احیای صنایع دستی است و آمادگی داریم روستاییان را برای توسعه و ترویج صنایع دستی آموزش دهیم.

به‌گزارش پایگاه خبری سبز البرز به‌نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی، گفت: خراسان رضوی ۶۷۰۰ روستا دارد که ۳۴۰۰ روستا خالی از سکنه شده‌اند و ۳۳۰۰ روستا دارای سکنه است که توجه به‌صنایع دستی می‌توانست به‌جلوگیری از خالی شدن سکنه این روستاها کمک کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه معتقدیم تحقق شعار اقتصاد مقاومتی در توجه به‌صنایع دستی است، اظهار کرد: بیش از۳۶۰ رشته صنایع دستی داریم و از نظر تعدد و تنوع هم ردیف با کشورهای چین و هند هستیم.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های زیادی در کشور و به‌ویژه صنایع دستی خراسان رضوی وجود دارد، از جمله اینکه بیش از ۸ هزار هنرمند در استان داریم و با توجه نسبی به‌هنرمندان و تولیدات این حوزه، می‌توانیم ظرفیت‌های زیادی را اجرایی و رونق ایجاد کنیم.

مکرمی‌فر یادآورشد: از ویژگی‌های صنایع دستی این است که مواد اولیه از خارج وارد نمی‌شود، به‌عنوان مثال برای تولید سفال یا چوب یا ابریشم از خارج وارد نمی‌کنیم و همه مصالح و مواد اولیه مورد نیاز درراسان رضوی وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه بازار خرید محصولات صنایع دستی در استان و به‌ویژه مشهد وجود دارد، گفت: ما نتوانستیم هنرمندان را حمایت کنیم و شبکه‌های تولید و توزیع و فروش را ایجاد کنیم، در حال حاضر رکاب انگشتر و ساعت خاتم را از اصفهان وارد می‌کنیم که این یک ضعف است.

وی افزود: آمادگی داریم در هر کدام از صنایع دستی که در شهرستان‌ها و روستاهای خراسان رضوی ظرفیت وجود دارد آموزش داده و تسهیلات نیز برای راه اندازی کسب و کار در حوزه صنایع دستی پرداخت کنیم.

مکرمی‌فر تصریح کرد: سال گذشته حدود ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات صنایع دستی پرداخت شده است و امسال نیز آمادگی برای پرداخت تسهیلات وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی حضور هنرمندان صنایع دستی در نمایشگاه‌های صنایع دستی را یکی از فرصت‌های معرفی و فروش تولیدات صنایع دستی عنوان کرد و افزود: متاسفانه تاکنون هنرمندان تحت پوشش و حمایت تعاون روستائی در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا نکرده‌اند.

وی همچنین در ادامه به‌مزیت‌های تولیدات صنایع دستی اشاره کرد و گفت: صنایع دستی محدود به‌زمان و مکان نیست و در چادر عشایر و خانه روستائی امکان تولید صنایع دستی وجود دارد.

مکرمی‌فر بر ضرورت توسعه تبادلات صنایع دستی بین استان‌های کشور تاکید کرد و ادامه داد: تبادل صنایع دستی در استان‌ها اقدامی ارزشمند است همان طور که سفال همدان در مشهد فروخته می‌شود نمدِ کلات هم از خراسان رضوی باید در اصفهان فروخته شود، سفال همدان در مشهد سالیانه چند میلیارد فروخته می‌شود، اما هنوز سفال مند گناباد که قدمتی هزار ساله دارد به‌خوبی معرفی نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه سیاست سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی روستاها و در گام بعدی ثبت جهانی است، اظهارکرد: با ثبت جهانی روستاها و میراث فرهنگی، زمینه معرفی آثار تاریخی یا صنایع دستی به‌دنیا فراهم می‌شود و روستاها از طریق ثبت جهانی به‌مقصد تورهای گردشگران خارجی تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه آموزش، رکن توسعه و ترویج و احیای صنایع صنایع دستی است، گفت: آمادگی داریم روستائیان را برای توسعه و ترویج صنایع دستی آموزش دهیم.

مکرمی‌فر بر ضرورت ساماندهی حوزه فروش محصولات صنایع دستی و تکمیل زنجیره تولید، توزیع و فروش محصولات صنایع دستی تاکید کرد و یادآور شد: فروشگاهی متمرکز برای فروش صنایع دستی نداریم و با وجود اینکه ۷۰ شرکت تعاونی روستائی در خراسان رضوی فعال است، اما یک فروشگاه صنایع دستی و محصولات این شرکت تعاونی را نداریم.

در ادامه این مراسم معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: بعد از ثبت ملی روستای«بِسک» در بخش بایک شهرستان تربت حیدریه، به‌عنوان روستای ملی صنایع دستی در رشته ابریشم‌کشی، ردیف بودجه پیش بینی شد و۴۰۰ میلیون تومان اعتباربرای ایجاد کارگاه ابریشم‌کشی متمرکز اعتبار اختصاص یافت.

محمد مطیع ادامه داد: در بررسی‌ها مشخص شد که با قطع پروسه تولید، خام فروشی انجام می‌شود که سود آنچنانی برای روستائیان ندارد به‌همین منظور اقداماتی برای آموزش شهروندان برای تکمیل زنجیره تولید و فروش آن انجام شد.

وی با بیان اینکه اکنون پرونده ثبت جهانی روستای بسک در حال تهیه است، تصریح کرد: هم چنین پرونده ثبت ملی شهر بایگ را به‌عنوان شهر ملی صنایع دستی تکمیل شده و امیدواریم تا یک ماه دیگر ثبت شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی این تفاهم نامه را زمینه‌ای برای تعامل عنوان کرد و افزود: باید چند روستا را به‌عنوان روستای هدف قرار دهیم و پتانسیل‌هایی که در روستاهای هدف وجود دارد را شکوفا و عملی کنیم.

مطیع درباره آموزش به‌روستائیان اظهار کرد: نمی‌خواهیم آموزش‌هایی که وجود دارد را دوباره آموزش دهیم، بلکه ما آموزش‌های تکمیلی را در دستور کار داریم.

همچنین در این مراسم مدیرسازمان تعاون روستائی خراسان رضوی گفت: سازمان تعاون روستائی استان حدود ۷۰۰ تشکل را در اختیار دارد و ۶۰۰ هزار نفر دراتحادیه‌های استان و شهرستانی و تعاونی‌های تولید، کشاورزی و غیره عضویت دارند.

محسن اسفندیاری افزود: این سازمان پتانسیل بالایی دارد و در صورتی می‌تواند به‌فعل درآید که از ظرفیت دیگر سازمان‌ها و نهاد و دستگاه‌ها استفاده کنیم، در همین راستا تفاهم نامه‌هایی را با کمیته امداد و نیروی انتظامی و امضا کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: در بحث اشتغال خانگی و مثلث اقتصادی تبیین شده از سوی استاندار، تشکل‌های ما در شهرستان‌ها می‌توانند همکاری و نقش فعالی داشته باشند.

گفتنی است؛ در پایان تفاهم نامه همکاری بین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و اسفندیاری مدیرسازمان تعاون روستائی خراسان رضوی رسید.

موضوع این تفاهم نامه برنامه ریزی لازم برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های دو سازمان و هم چنین بکارگیری نیروهای متخصص در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین بکارگیری تشکل‌های سازمان تعاون روستائی، تعاون‌های تولید، سهامی زراعی‌ها و همچنین تعاونی‌های زنان در راستای تمرکز براقتصاد مقاومتی، ایجاد بستر اشتغال روستائی با توجه به‌تاکید مقام معظم رهبری و در نهایت ورونق تولید است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.