مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۲ کشور: مازندران در سال گذشته ۵۰ هزارتن آرد به کشور عراق صادر کرد/نانوایی یک بنگاه اقتصادی است!

0 153

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۲ کشور از تحقق صادرات ۵۰ هزار تن آرد از مازندران به کشور همسایه عراق خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری سبز البرز ، سیدمحمد جعفری در زمان برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی توانمندی های صادراتی مازندران در ساری و در محل کارخانه آرد “خانی – معماریان” در گقتگویی اختصاصی با مهدی پورعرب خبرنگار خوزه اقتصادی مازندران با اشاره به اینکه در حوزه سرمایه گذاری در استان از موقعیت خوبی برخوردار هستیم گفت: بیش از ۲۰۰ سرمایه گذار جدید به استان معرفی شده است و مذاکرات نیز در حال انجام است.
وی همچنین با بیان اینکه در استان مازندران بیش از تولید ، ظرفیت ذخیره سازی گندم و غلات وجود دارد اقزود: آمادگی داریم که گندم را به صورت سوآپ از کشور روسیه وارد استان کنیم و از طریق مرزهای جنوبی کشور به صورت آرد تحویل کشور عراق دهیم.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۲ کشور با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی توانمندی های صادراتی مازندران در مرکز استان و حضور چندین کشور خارجی از جمله فعالین اقتصادی کشور همسایه عراق تصریح کرد: طی نشست های فنی- تخصصی در اتاق بازرگانی مازندران و بازدید از کارخانجات نیز صورت گرفته است تا بتوانیم یک صادرات مناسبی را برای کشورعراق در نظر داشته باشیم.
جعفری ملاک صادرات آرد و غلات را منوط به هماهنگی های بعدی از ناحیه گمرک و مباحث مالی دانست و اظهار داشت: در صورت رفع موانع و فراهم شدن شرایط می توانیم نیازمندی های آرد و غلات را در اختیار استان های مورد نظر کشور عراق قرار دهیم . وی همچنین با اشاره به واردات آرد از کشور ترکیه به کشور عراق در حال حاضر و نیز تحقق ظرفیت صادراتی ۵۰ هزارتن آرد در سال گذشته از استان مازندران به عراق ، در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص حضور فعالین اقتصادی کشور عراق در مازندران اظهار داشت : در حال حاضر طی گفتگوهای صورت گرفته و در چارچوب معین می توانیم با واردات و سوآپ گندم از کشور روسیه و قزاقستان گندم را وارد استان کنیم و آرد را مستقیم به کشور همجوار ایران، عراق تحویل دهیم.
این مسئول اقتصادی استان با اشاره به خریداری ۲۰ هزار و ۵۰۰ تن گندم تا به امروز گفت : بیش از ۵۵ میلیارد تومان ، بالای ۸۵ درصد، پول آن به کشاورزان مازندرانی پرداخت شده است .
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۲ کشور در پاسخ به سوال خبرنگار حوزه اقتصادی ما در خصوص فراز و نشیب های زیاد کیفیت نان به لحاظ آردهایی با کیفیت متفاوت در استان با اشاره به اینکه نانوایی را باید یک بنگاه اقتصادی در نظر بگیریم ؛ زیرا مردم ما حدود ۵۰ درصد کالری مورد نیاز روزانه شان را از طریق نان دریافت می کنند گفت: مازنردان ۱۹ کارخانه فعال تولید آرد دارد و سالانه حدود ۴۰۰ هزار تن گندم نیاز داریم و بر این اساس با توجه به تائید کیفیت آرد مازندران توسط مرکز پژوهش های تحقیقات کشور ، آب ، نانوا و مسائل بهداشتی و نیز عوامل مختلف در تعیین کیفیت نان بستگی و تاثیر دارد.
جعفری با اعلام اینکه مراکز ذخیره سازی و سیلوهای موجود در استان آمادگی ذخیره گندم را دارند ابراز امیدواری کرد فضایی مهیا شود تا گندم را از کشاورزان عزیز خریداری و با توجه به لحاظ شرایط مناسب آب و هوایی امسال و کیفیت بالای گندم ، این روند تا آخرین روزهای خرید ادامه خواهد داشت و با پرداخت مبلغ آن به گندم کاران ذخیره سازی صورت خواهد گرفت.
وی در پایان این گفتگو با تاکید بر اینکه کشاورزی بخش مهمی از اشتغال را در کشور برعهده دارد خاطرنشان کرد: در استان مازندران حدود ۲۵ درصد اشتغال ، مربوط به بخش کشاورزی است.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۲ کشور میزان تولید گندم در کشور در سال۵۷ را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت : این آمار هم اکنون ۵ برابر شده است.
شایان ذکر است به گفته سیدمحمد جعفری خرید تضمینی گندم در استان مازندران از مرز ۲۰ هزار تن عبور کرد و با پیگیری های صورت گرفته حدود ۸۱ درصد از مطالبات کلزاکاران مازندران نیز در استان پرداخت شده است.
یادآور می شود کشاورزانی که تا ۱۸ خرداد امسال محصول خود را تحویل مراکز خرید تضمینی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۲ کشور در مازندران داده اند ، مطالبات خود را دریافت کرده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.