صدور مجوز نشر کتاب در خراسان رضوی الکترونیکی شد

0 117

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: صدور مجوز کتاب در این استان از طریق سامانه الکترونیکی میسر شد.

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز به نقل از ایرنا ، جعفر مروارید در نشست با خبرنگاران افزود: پیشتر مشکلاتی در زمینه صدور مجوز برای نشر کتاب به دلیل حجم زیاد درخواست در استان، وجود بوروکراسی، طولانی شدن مدت ارزیابی اثر و انجام فرآیند آن برای ناشران وجود داشت.

وی اظهار داشت: خراسان رضوی به دلیل حجم بسیار نشر کتاب، حضور ناشران و جایگاه خود در صنعت چاپ و نشر، بعد از استان تهران برای الکترونیکی کردن صدور مجوز نشر کتاب اقدام نموده و این سامانه را راه اندازی کرده است.

وی گفت: راه اندازی این سامانه اقدام مؤثری در زمینه کاهش مدت صدور مجوز نشر کتاب، افزایش سرعت، ایجاد شفافیت در بررسی آثار نویسندگان و کاهش هزینه های نشر کتاب است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در این سامانه ارزیابان متعدد از حوزه علمیه، دانشگاه ها و اصحاب فرهنگ و هنر همکاری دارند تا کیفیت کار در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری افزایش یابد.

وی اظهار داشت: هدف دیگر از صدور الکترونیکی مجوز نشر کتاب، گسترش فرهنگ کتابخوانی است تا شاهد افزایش مطالعه بویژه بین خانواده ها و پرورش افراد نقاد و متفکر و باسواد در جامعه باشیم که تحقق این مهم از طریق ارتقای سطح مطالعه کتاب انجام می گیرد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: ناشران می توانند با مراجعه به سامانه http://ketab.samandehi.ir و ثبت نام در آن طی کمتر از ۴۸ ساعت به پروفایل خود دسترسی یابند.

افشین تحفه گر با بیان اینکه نتیجه بررسی درخواست متقاضیان نشر کتاب پس از ۲ هفته از طریق این سامانه به آنان اعلام می شود افزود: ناشران می توانند مرحله به مرحله فرآیند بررسی دریافت مجوز برای نشر کتاب را از طریق سامانه مشاهده کرده و در جریان امور قرار گیرند.

وی اظهار داشت: هزینه ای بابت ثبت نام ناشران و بررسی فرآیند دریافت مجوز برای نشر کتاب از متقاضیان گرفته نمی شود و این فرآیند به صورت رایگان انجام می شود.

تحفه گر گفت: مهلت ثبت نام ناشران در این سامانه و دریافت کد رهگیری و پروفایل ۱۰ روز است و پس از اتمام این مهلت فرآیند بررسی صدور مجوز برای هیچ کتابی به صورت فیزیکی انجام نمی شود.

وی افزود: پارسال درخواست صدور مجوز نشر برای چهار هزار و ۲۳۵ عنوان کتاب در استان به ثبت رسید که از این تعداد سه هزار و ۴۹۴ عنوان کتاب مجوز نشر دریافت کردند.

وی اظهار داشت: پارسال چهار هزار و ۱۳۵ عنوان کتاب در هفت میلیون و ۷۴۳ هزار و ۵۰۵ نسخه به چاپ رسید که مجوز نشر برخی از آنها مربوط به سال های قبل بود.

تحفه گر گفت: در سال گذشته ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال کتاب از ناشران استان خریداری، سه میلیارد ریال کتاب اهدا و هزار و ۹۳ عنوان کتاب در ۳۸۸ هزار نسخه نیز به کشورهای مختلف صادر شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.