واگذاری بخشی از اراضی شمال غرب کرج به یک بانک!

رئیس شورای شهر کرج انتقاد کرد؛

0 80

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، عباس زارع صبح یکشنبه در صد و چهل سومین جلسه شورای شهر در نطق پیش از دستور با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر شاهد کاهش اختیارات شوراها در قالب ارائه لوایح و برخی طرح‌ها بوده‌ایم که توسط دولت به مجلس ارائه‌شده است، گفت: این قبیل اقدامات بدون هماهنگی با شورا و شهرداری‌ها صورت گرفته است، هرچند مبنای قانونی دارند اما به نظر می‌رسد که در جهت همان کاهش اختیارات شورای اسلامی شهر و شهرداری است که تهدیدهای آن می‌تواند در آینده شامل حال شهر باشد.

وی بیان کرد: طی چند سال گذشته اختیار بررسی بندهای بالادست از شوراها گرفته شد، در این راستا شوراهای شهر مرجع تصویب طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها نیستند، در قانون شهرسازی این موضوع حذف شد و این کاهش اختیارات شهرداری‌ها بوده است.

رئیس شورای شهر کرج در بخش دیگری گفت: شهرداری کرج توسعه فضای سبز اراضی شمال غرب شهر را در دستور کار دارد برای این مهم مشاور گرفته و مطالعات در حال انجام است این در حالی است که متوجه شده‌ایم اداره کل راه و شهرسازی استان قصد دارد بخشی از این اراضی را به یک بانک واگذار کند.

زارع اشاره کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده مقرر بود در هزار هکتار از اراضی شمال غرب شهر جنگل‌کاری انجام شود این مهم به‌منظور توسعه گردشگری انجام‌شده و هزینه‌های بسیاری برای شهرداری داشته است.

به گفته وی اقدامات موردنظر در آن اراضی پیش رفته و شهرداری کرج در پروژه‌های صد هکتاری در فواصل مختلف پروژه جنگل‌کاری را پیش برده است.

رئیس شورای شهر کرج بابیان اینکه اداره کل راه و شهرسازی، استانداری، نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان شهر در جریان اقدامات شهرداری بوده‌اند، گفت: همه از انجام این پروژه رضایت داشته‌اند اما می‌بینیم مشکلی بیرون از شهر کرج رخ‌داده و غرامت آن باید از اراضی حریم شهر پرداخت شود حریمی که شهرداری می‌تواند برای آن برنامه‌ریزی داشته باشد.

زارع بابیان اینکه قاعدتاً این اراضی باید در اختیار شهرداری قرار گیرد و یا در قالب یک طرح بالادست در این خصوص برنامه‌ریزی شود، تأکید کرد: مدارک لازم در این خصوص را جمع‌آوری‌شده که در اختیار شهردار قرار می‌گیرد انتظار داریم که استاندار نیز پیگیر این قضیه شود.

وی با این توضیح که انتظار داریم راه و شهرسازی از قبل هماهنگی ضمنی با مدیریت شهری را انجام دهد تا در جریان فعل‌وانفعالات که در حاشیه شهر صورت می‌گیرد باشیم، افزود: این مشکلی که پیش‌آمده نتیجه کاهش اختیارات شهرداری‌ها در حوزه شهرسازی است، گاهی پایتخت‌نشینان تصمیمی اتخاذ می‌کنند که تبعاتش متوجه مردم شهر دیگر می‌شود.

رئیس شورای شهر کرج ادامه گفت: شورا و شهرداری درخواست دارند که از سوی دولت در خصوص تغییر سطح اختیارات مدیریت‌های شهری تجدیدنظر صورت گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.