ضرورت حفظ استقلال وکیل و کانون‌های وکلا/ درخواست درج روز وکیل در تقویم

0 121

به گزارش گروه قضایی ، رؤسای کانون‌های وکلای دادگستری، هیأت رئیسه و بازرسان اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری و جمعی از وکلا و حقوقدانان در نشست صمیمی هم‌اندیشی و افطار با رئیس جمهور شرکت کردند.

در این نشست که وزیر دادگستری، معاون حقوقی رئیس جمهور، معاون امور مجلس، رئیس دیوان‌عالی کشور، رئیس دفتر رئیس جمهور و شماری از نمایندگان حقوقدان مجلس و مقامات قضایی نیز حضور داشتند، ابتدا  لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور به انگیزه دعوت و برخی اقدامات حقوقی انجام شده نظیر اصلاح تعرفه حق الوکاله در پرونده‌های دولت و لوایح تهیه شده و منشور حقوق شهروندی و پیش‌بینی نقش وکلا در نهادهای مرتبط با این لوایح اشاره کردند.

سپس تعدادی از وکلا و حقوقدانان به اظهار نظر پرداختند. شهبازی‌نیا رئیس اتحادیه ضمن قدردانی از  معاون حقوقی رئیس جمهور و احمد شمس بابت هماهنگی این جلسه و گرامیداشت یاد استاد بهمن کشاورز، به همکاری متقابل بخش‌های حقوقی دولت از جمله معاونت حقوقی، وزارت دادگستری، معاونت پارلمانی و مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری با اتحادیه و کانون‌های وکلا اشاره کرد و برخی از مطالبات نهاد وکالت در حوزه قوه مجریه نظیر لزوم حمایت جدی‌تر دولت از استقلال وکیل و کانون‌های وکلا، لزوم عضویت رؤسای کانون‌ها در شورای اداری استان‌ها، عضویت وکلا در کمیسیون‌های تصمیم‌گیری، دستور مجدد درج روز وکیل در تقویم رسمی، دستور بازنگری در تصمیم هیأت مقررات زدایی، لزوم تشکیل کمیته‌ای با حضور قوه قضائیه، کانون‌های وکلا، معاونت حقوقی و وزارت علوم برای بازنگری در پذیرش بی‌حد‌و‌حصر دانشجو در رشته حقوق و ارتقاء سطح کیفی آموزش حقوق و لزوم توجه بیشتر به حقوق شهروندی و همکاری سه جانبه قوه مجریه، قوه قضائیه و کانون‌های وکلا در این زمینه را مطرح کرد.

 افتخار جهرمی رئیس سابق کانون وکلای مرکز نیز به ضرورت حفظ استقلال وکیل و کانون‌های وکلا و درج روز وکیل در تقویم رسمی کشور و طرح نکاتی در مورد برجام پرداخت.

همچنین امیر حسین آبادی با تأکید بر توقعات طرح شده و یادآوری وعده رئیس جمهور در جشن استقلال سال ۹۵، پیگیری جدی درج روز وکیل در تقویم رسمی را از رئیس جمهور مطالبه کرد.

 رئیسی رئیس کانون وکلای اصفهان نیز طی سخنانی بر لزوم بازنگری در نحوه برخورد سازمان امور مالیاتی با وکلا و احتراز از تحمیل مالیات گزاف و نیز مسأله بیمه و تأمین اجتماعی وکلا و نقش دولت در این باره تأکید کرد. سپس رضا سلیمانی رئیس کانون وکلای گلستان، علاوه بر بیان نکاتی در مورد حادثه سیل و نقش وکلا و کانون‌ها در کمک به هموطنان به لزوم توجه بیشتر به استقلال وکلا، دادن نقش مناسب به وکلا در نظام تصمیم‌گیری و حمایت دولت از وکلا در مقابل تهدیدات اشاره کرد.

کوشا نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز لزوم حمایت بیشتر دولت از وکلا و توجه وزارت اقتصاد به جایگاه وکیل با توجه به تصمیم هیأت مقررات زدایی و نیز کمک دولت به ساختمان در حال احداث کانون در سعادت آباد را مطرح کرد. در این جلسه استاد درودیان، نسرین مصفا، محمود صادقی و حجت الاسلام مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور نیز مطالبی را بیان داشتند.

در پایان، رئیس جمهور ضمن بیان سخنانی در رابطه با نقش و جایگاه وکلا و حقوقدانان در فرایند حاکمیت قانون و در حل مشکلات کشور و مردم، تأکید کرد که دستور پیگیری مطالبات مطرح شده را صادر خواهد کرد و وزیر و معاونین حاضر در جلسه را نیز مکلف به پیگیری کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.