صالحی در حاشیه جلسه هیات دولت: کسانی که ارز گرفته‌ اما کاغذ وارد نکردند تحت پیگیری خواهند بود

0 61

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: سازمان تعزیرات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیته‌ای تشکیل داده و به شکل جدی وارد میدان شده‌اند تا مجموعه کسانی که ارز گرفته‌اند اما کاغذ وارد نکردند یا وارد کرده‌اند اما توزیع‌شان مشخص نیست در این کمیته مورد بررسی قرار گیرند.
به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره موضوع کمبود کاغذ در ماه‌های اخیر در بازار، گفت: مسئله کاغذ که در چند ماه اخیر مطرح شده است مسئله مهم همه کسانی است که هم در حوزه فرهنگی و هم در حوزه مطبوعات در حال فعالیت هستند است.

وی با بیان اینکه دلایل مختلفی در این زمینه تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: همان طور که می‌دانید تولید ما در کاغذ بسیار اندک است. سه کارخانه کاغذ در کشور وجود دارد که به طور اسمی ۱۷۰ هزار تن تولیدات دارند اما باید گفت تولیدات این کارخانه‌ها در سال ۹۶ حدود حدود ۱۰ هزار تن و در سال ۹۷ حدود ۲۰ هزار تن بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نیاز کاغذ ما در سال حدود ۴۰۰ هزار تن است، تصریح کرد: سهم تولیدات ما بسیار اندک است بنابراین نیاز به واردات داریم و باید در بحث خودکفایی، از قبل اقدامات لازم را انجام می‌دادیم.

صالحی یادآور شد: بخش عمده‌ای از نیاز ما به کاغذ از راه واردات تامین می‌شود و از ۴۰۰هزار تن کاغذ مصرف سالیانه، میزانی که در بخش نشریات و روزنامه‌ها باتوجه به تیراژشان مورد نیاز است، حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن است.

وی درباره تصمیمات اتخاذ شده در دولت برای حل مشکل کاغذ نیز افزود: در اوایل سال مطرح بود که آیا می‌توانیم ارز ۴۲۰۰ تومانی را از کاغذ برداریم و به ارز نیمایی تبدیل کنیم یا خیر که همین امر تلاطم‌های در بازار کاغذ ایجاد کرد. مطرح شدن تصمیمات باعث شد کاغذهایی که به گمرکات وارد شده بودند ترخیص نشوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: گفت‌وگوهای مختلفی در دولت با تاکید مقام معظم رهبری مطرح شد که دو محور برای تصمیم‌گیری از آن بیرون آمد و موجب شد کاغذ مطبوعات و نشر با همان ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد.

صالحی ادامه داد: مبنای تصمیم‌گیری برای کاغذ این شد که همه‌ی آنچه در گمرکات است ترخیص شود که از این میان حدود ۶ تا ۱۰ هزار تن در یک تا دو هفته آینده ترخیص و به بازار عرضه می‌شود. همچنین حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار تن کاغذ هم در مسیر است که به کشور برسد و با این واردات مشکل برطرف خواهد شد.

وی در پایان گفت: سازمان تعزیرات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیته‌ای تشکیل داده و به شکل جدی وارد میدان شده‌اند تا مجموعه کسانی که ارز گرفته‌اند اما کاغذ وارد نکردند یا وارد کرده‌اند اما توزیع‌شان مشخص نیست در این کمیته مورد بررسی قرار گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.