سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی در مشهد ۲۲۰۰ هکتار است/ مشهد مقام نخست کشت گوجه‌فرنگی در خراسان رضوی

0 137

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، مسعود جوانبخت اظهار کرد: شهرستان مشهد با سطح زیر کشت ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار گوجه‌فرنگی مقام نخست را در بین شهرستان‌های خراسان رضوی به‌خود اختصاص داده است.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی مشهد با بیان اینکه ۷ هزار و ۶۰۰ مترمکعب نیاز آبی گوجه‌فرنگی در هکتار است، تصریح کرد: آبیاری سطحی با راندمان ۴۶ درصد، از مصرف آب بالایی حدود ۱۶ هزار متر مکعب در هکتار  برخوردار است و در همین راستا مدیریت و اداره تولیدات گیاهی مشهد اقدام به برگزاری کلاس‌های متعدد در راستای کاهش هزینه‌های تولید و مصرف بهینه آب کرده است.

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته برای یک هکتار کشت گوجه‌فرنگی دو لیتر در ثانیه آب در نظر گرفته می‌شد اما امروز با راهنمایی‌های لازم و آموزش بهره‌برداران برای کشت گوجه‌فرنگی به ۰٫۷ لیتر آب نیاز است.

جوانبخت با تاکید بر اینکه ما توانسته‌ایم آب را در کشت گوجه‌فرنگی بهینه مصرف کنیم، خاطرنشان کرد: با کشت گیاه در خزانه و انتقال آن در اردیبهشت به زمین اصلی و نیز آب‌یاری با نوار تیپ و آب‌یاری قطره‌ای راندمان تولید را به ۹۰ درصد رسانده‌ایم.

مدیر جهادکشاورزی مشهد تصریح کرد: اکنون آب مصرفی در هکتار برای گوجه‌فرنگی در مشهد حدود ۸ هزار متر مکعب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.