همراهی و همکاری سمن ها برای توسعه گردشگری یک ضرورت است

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی گفت: همراهی و همکاری سمن ها برای توسعه گردشگری یک ضرورت است و باید توانمند سازی این نهادها در ابعاد مختلف صورت گیرد.

0 52

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، ابوالفضل مکرمی فر در آئین افتتاحیه سومین همایش آموزشی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد خراسان رضوی اظهار کرد: همراهی و همکاری سمن ها برای توسعه گردشگری یک ضرورت است و باید توانمند سازی سمن ها در ابعاد مختلف صورت گیرد تا در توسعه اقدامات اجرایی که در راستای تعالی اهداف سازمان است به ما کمک کنند.

وی افزود: ماهیت سازمانی ما ملی است و حوزه اش نیز گسترده و سه حوزه وسیع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را شامل می شود.

مکرمی فر ادامه داد:تعداد سمن های فعال در حوزه میراث فرهنگی محدود است و درکشورهای توسعه یافته بیشتر فعالیت ها خارج از دولت و توسط بخش خصوصی و سمن ها انجام می شود و بیشترین نقش را آن ها دارند و دولت نقش سیاست گذاری را دارد.

مکرمی فر تاکید کرد:اگرچه در حال حاضر سمن های فعالیت های ارزشمندی را انجام می دهند اما بیش از این می توانند فعال باشند در این راستا برای سازمان های مردم نهاد حوزه میراث فرهنگی جایگاه حقوقی در نظر گرفته شده است و باید از این گونه ظرفیت ها برای تعامل و همکاری و همراهی سازمان های مردم نهاد با میراث فرهنگی استفاده کنیم.

وی بیان کردسازمان های مردم نهاد در حوزه صنایع دستی باید فعال شوند چرا که مشهد از سال ۲۰۱۶ به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها تعیین شده و صنایع دستی استان طی دو سال پی درپی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: در بحث میراث فرهنگی نیز جغرافیایی به نام خراسان بزرگ داریم که پهنه ای تاریخی است و سمن ها می توانند معرفی درستی از میراث فرهنگی داشته باشند.

وی تصریح کرد:در بخش گردشگری نیز مشهد با حدود ۳۱ میلیون زائر و مسافر نیاز به تبلیغ ندارد، مسافر به سوی مشهد سرازیر است ، هم چنین در بخش گردشگر خارجی نیز کمبودی وجود ندارد چون دو سوم گردشگر خارجی به مشهد می آید.

بنر زیر پست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.